РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000129604<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Тєлєжкін В. С. 
Механізми пригнічення нітрогліцерином скорочень гладеньких м'язів основної легеневої артерії кроля, викликаних фенілефрином та кофеїном / В. С. Тєлєжкін, М. Ф. Шуба // Нейрофизиология. - 2003. - 35, № 1. - С. 3-8. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

З використанням методу тензометрії досліджено механізми впливу донора оксиду азоту (NO) нітрогліцерину (НГ) на скорочення гладеньких м'язів основної легеневої артерії кроля, викликані дією фенілефрину та кофеїну; середовищем слугував нормальний розчин Кребса (НРК) або номінально безкальцієвий розчин (НБКР). Аплікація фенілефрину викликала скорочення, що складалися з початкового "швидкого" фазного компонента малої амплітуди та наступного тонічного компонента більшої амплітуди. Кофеїн зумовлював монофазне низькоамплітудне скорочення, після якого напруження гладеньком'язової смужки зміщувалося нижче рівня умовного нуля. Додавання НГ до НРК призводило до зменшення тонічного напруження гладеньком'язової смужки нижче рівня умовного нуля. Під впливом НГ початковий фазний компонент "фенілефринового" скорочення пригнічувався частково, а наступний тонічний - більшою мірою. Разом з тим НГ майже не впливав на амплітуду "кофеїнового" скорочення. Відмивання від фенілефрину, розчиненному у НБКР, за допомогою НРК призводило до ініціації "швидкого" фазного скорочення великої амплітуди. Таке скорочення не розвивалося ані за присутності НГ та фенілефрину у НБКР, ані за умов відмивання від розчиненого в НБКР кофеїну. Одержані результати дозволяють зробити висновок, що додавання фенілефрину чи кофеїну до суперфузату викликає скорочення гладеньком'язових клітин (ГМК) основної легеневої артерії кроля внаслідок активації вивільнення <$E roman Ca sup 2+> з відповідних внутрішньоклітинних кальцієвих депо. Крім того, в активації "фенілефринового" скорочення беруть участь також іони Ca, що входять до ГМК через кальцієві канали плазматичної мембрани. При

гнічувальна дія НГ на "фенілефринове" скорочення пов'язана з впливом NO на вивільнення <$E roman Ca sup 2+> з внутрішньоклітинного кальцієвого депо, чутливого до інозитолтрифосфату, а також на рецепторкерований вхід <$E roman Ca sup 2+> до ГМК. НГ істотно не впливає на "кофеїнове" скорочення і, отже, на вивільнення <$E roman Ca sup 2+> з кофеїнчутливого кальцієвого депо.


Ключ. слова: гладенькі м'язи судин, оксид азоту, нітрогліцерин, внутрішньоклітинні кальцієві депо, фенілефрин, кофеїн
Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.78 + Е60*732.131*738.821

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського