РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000130684<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Цимбал Ю. С. 
Незвичайні хромшпінеліди із туфів волинської серії нижнього венду північної частини Волино-Подільської плити / Ю. С. Цимбал, В. М. Квасниця, С. М. Цимбал, І. В. Тараско // Мінерал. журн. - 2003. - 25, № 5-6. - С. 130-140. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Відзначено, що серед вулканітів трапової формації волинської серії нижнього венду вперше виділено та вивчено перекальську товщу пірокластичних порід потужністю до 60 м, що залягає вище базальтів ратненської світи цієї серії. Вона утворена різноуламковими туфами, майже повністю складеними лапілями зміненого вулканічного скла. За особливостями хімічного складу останнє поділено на два типи, що істотно відрізняються за вмістом K2O (0,2 - 0,8 % проти 1,8 - 5,0) і MgO (10 - 21 % проти 6 - 14). Разом з цим, обидва типи за складом не подібні до толеїтових базальтів трапової формації та відповідають пікритам, пікритобазальтам і трахібазальтам калієвого ряду. Для туфів перекальської товщі характерна присутність акцесорних хромшпінелідів, представлених дрібними (<$E ~<<~0,5> мм) кристалами октаедричного габітусу або їх зростками. Поверхня кристалів іноді ускладнена вузькими гранями ромбододекаедру та тригон- триоктаедрами. На місці ребер і вершин октаедрів часто розвинені округлі поверхні, що складені сферичними частинками нанометрових і субмікронних розмірів. Округлі поверхні кристалів вивчених хромшпінелідів за будовою нагадують упорядковані структури опалу та фрамбоїдального піриту і є, мабуть, формами росту, а їх наявність свідчить про кристалізацію хромшпінелідів у перенасиченому середовищі. Виділено чотири групи хромшпінелідів, що відрізняються за морфологією кристалів, хімічним складом та умовами утворення в проміжних магматичних камерах у верхній мантії і земній корі. Формування магми, вихідної для туфів перекальської товщі, відбувалося на глибині більшій 120 км унаслідок часткового плавлення деплетованих піропових лерцолітів бе

з істотного привнесення глибинними флюїдами некогерентних елементів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.516.3(45Укр) + Д59(45Укр)33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського