РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000137738<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Куклін В. М. 
Роль поглинання та дисипації енергії у формуванні просторових нелінійних структур у нерівноважних середовищах / В. М. Куклін // Укр. фіз. журн. - 2004. - 1, № 1. - С. 49-81. - Бібліогр.: 147 назв. - укp.

Розглянуто вплив на динаміку нерівноважних систем процесів поглинання енергії, які здатні якісно змінити вигляд, форму й особливості нелінійних структур, що виникають в результаті розвитку нестійкостей, характер яких також суттєво змінюється. Показано, що в системах з потоком заряджених частинок відбувається формування довгоіснуючих і синхронізованих компактних структур типу "хвиля - захоплені частинки", які, зокрема, здатні значно посилити ефективність відбирання енергії від потоку заряджених частинок, створити умови для появи нових нестійкостей, сформувати нестаціонарне випромінювання тощо. Розглянуто одновимірні структури - кавітони з ВЧ-наповненням, які в плазмових середовищах здатні змінити характер поглинання хвильової енергії. Можуть відбуватися і обмін енергією між кавітоном та зовнішнім полем, і передавання енергії частинкам плазми під час розпаду кавітона. Обговорено еволюцію систем, що перебувають поблизу порога нестійкості. Показано, що відбувається формування нелінійних структур з практично лінійчастими спектрами. Проаналізовано механізми конкуренції мод у хвильових і нехвильових середовищах, що призводять до високої просторової чіткості новоутворених структур. Обговорено, зокрема, формування лінійчастих спектрів у слабконадпороговому активному середовищі та в конвективно нестійкій системі. На основі одержаної універсальної системи рівнянь розглянуто розвиток турбулентно-хвильових просторових структур у нерівноважних середовищах, що перебувають поблизу порога стійкості. Показано, що, якщо в середовищі виконано умови розвитку модуляційних нестійкостей, то у випадку малого перевищен

ня їх порога формуються аномально вузькі спектри розвинутих збурень. Це спричиняє виникнення каскадів нестійкостей, що продукують самоподібні структури. Розглянуто модуляційні нестійкості розвинених просторових структур у хвильових і нехвильових середовищах (зокрема хвиль, що поширюються в середовищі з кубічною нелінійністю, та конвективних комірок у тонкому шарі рідини). Обговорено розвиток каскаду нестійкостей на прикладі вторинної модуляційної нестійкості в хвильовому середовищі. Розглянуто умови формування та експериментальні спостереження самоподібних структур на поверхні та в об'ємі твердого тіла.


Індекс рубрикатора НБУВ: В31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988/огл. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського