РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000137826<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Вац Ю. А. 
Роль SH-групп в функционировании кальцийтранспортных АТФаз, регулирующих кальциевый гомеостаз и экзоцитоз / Ю. А. Вац, Н. В. Федирко, М. Ю. Клевец, Н. В. Войтенко // Нейрофизиология. - 2002. - 34, № 1. - С. 7-16. - Библиогр.: 35 назв. - рус.

З використанням кальцієчутливого флуоресцентного зонда фура-2/АМ та металохромного барвника арсеназо III виміряно внутрішньоклітинну концентрацію іонів кальцію (<$E[ roman Са sup 2+ ] sub i>) та вміст загального кальцію в ізольованих ацинарних клітинах підщелепної слинної залози щурів. Установлено, що під впливом меркаптидформувальної сполуки парахлормеркурійбензоату натрію (ПХМБ) збільшувались <$E[ roman Са sup 2+ ] sub i> та вміст загального кальцію, проте не відбувалося змін рівня екзоцитозу. Така ситуація, ймовірно, пов'язана з тим, що ПХМБ інгібує <$E roman Са sup 2+>-АТФазу плазмалеми (РМСА). Відсутність змін екзоцитарної активності можна пояснити тим, що істотне збільшення <$E[ roman Са sup 2+ ] sub i>, обумовлене ПХМБ, нівелюється за рахунок роботи <$E roman Са sup 2+>-АТФаз ендоплазматичного ретикулума (SERCA), які закачують <$E roman Са sup 2+> в депо. Інкубація фракції мікросом з ПХМБ призводила до пригнічення питомих активностей РМСА та SERCA з удаваними константами інгібування (<$E I sub 50>) 245 та 52 мкМ відповідно. Дитіотреїтол (ДТТ, 0,1 мМ) збільшував активність РМСА та SERCA (можливо, полегшуючи доступ субстрату до активних центрів АТФаз за рахунок зменшення кількості дисульфідних зв'язків і наступної зміни конформації внутрішньоклітинних гідрофільних петель їх молекул). ДТТ також відновлював обумовлене преінкубацією з ПХМБ пригнічення активності РМСА та SERCA, проте рівень їх активності не досягав початкових значень (на 45 та 32 % відповідно). Можливо, це пояснюється тим, що ДТТ екранує від дії ПХМБ тільки поверхневі, а не стерично менш доступні SH-групи. Внаслідок обмеженог

о протеолізу мікросом <$E alpha>-хімотрипсином питомі активності РМСА та SERCA зменшувалися на 16 та 60 % відповідно. Інкубація мікросом у середовищі з <$Ealpha>-хімотрипсином (15 с) з наступним додаванням 150 мкМ ПХМБ майже не спричиняла змін активності РМСА, тоді як активність SERCA різко збільшувалася (на 146 %). Цей факт дозволяє зробити припущення про те, що <$Ealpha>-хімотрипсин виявляє здатність елімінувати інгібіторний вплив ПХМБ на активність SERCA; механізм подібного ефекту залишається невідомим. Отже, у каталітичних та активаційних центрах РМСА та SERCA присутні функціонально важливі SH-групи, причому в молекулі РМСА переважають поверхневі SH-групи, a SERCA регулюється більш глибоко розташованими SH-групами.


Ключ. слова: SH-группы, парахлормеркурийбензоат, SERCA, PMCA, кальций, экзоцитоз, ацинарные клетки
Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*551.7*715.733

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського