РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000143121<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Tsymbal S. N. 
Composition of the Upper Mantle and Prospects of Diamond-Bearing Ability of the North-Western Part of the Ukrainian Shield = Состав верхней мантии и перспективы алмазоносности северо-западной части Украинского щита / S. N. Tsymbal, Yu. S. Tsymbal // Мінерал. журн. - 2004. - 26, № 1. - С. 41-57. - Библиогр.: 31 назв. - англ.

Наведено результати вивчення хімічного складу, елементів-домішок та оптико-спектроскопічних властивостей магнезіальних і магнезіально-залізистих гранатів та деяких інших верхньомантійних мінералів з ореолів розсіювання в теригенних відкладах північно-західної частини Українського щита. Серед магнезіальних гранатів (піропів) ідентифіковані різновиди парагенезисів олівінових вебстеритів, зернистих лерцолітів (з низьким, помірним і підвищеним вмістом клінопіроксену), порфіровидних лерцолітів, верлітів, гарцбургітів і дунітів. Кількісно різко переважають низько- і помірнохромисті піропи з деплетованих зернистих лерцолітів. За допомогою Ni-термометра та Cr-барометра визначено термодинамічні умови утворення піропів у верхній мантії. Встановлено, що в ореолах розсіювання разом з алмазом зустрічаються піропи та хромдіопсіди, які перебували у рівновазі у широкому інтервалі температури (від 700 до 1 350 <$E symbol Р>C) і тиску (від 20 до 50 кбар). У разі геотерми <$E 40~roman {мВт "/" м} sup 2> це відповідає глибині від 60 до 170 км. Піропи вебстеритового та лерцолітового парагенезисів утворилися у графіт-піроповій фації глибинності, а дуніт-гарцбургітового - у графіт- і алмаз-піроповій фаціях. Найбільш високобаричні (Р ~ 50 кбар) і високотемпературні (T ~ 1 350 <$E symbol Р>C) піропи та субкальцієві діопсиди парагенезису порфіровидних лерцолітів знаходилися у рівновазі, мабуть, у астеносферній недеплетованій мантії. Mg - Fe гранати з ореолів розсіювання належать до еклогітового типу. За складом та оптико-спектроскопічними властивостям серед них виділені різновиди, властиві магнезіальним, магнезіально-залізистим і дистеновим (?)

еклогітам графіт- і алмаз-піропової фацій глибинності. Виходячи з типоморфних особливостей складу та PT-умов рівноваги піропів і хромдіопсидів перидотитових парагенезисів і магнезіально-залізистих гранатів еклогітових парагенезисів, реконструйований розріз верхньої мантії під північно-західною частиною Українського щита. Товщина літосфери тут становить не менше 160 км, а власне верхньої мантії - понад 120 км. Прикорова частина мантії потужністю до 20 км складена переважно еклогітами. Нижче залягають піроксеніти (переважно олівінові вебстерити), а потім зернисті лерцоліти загальною потужністю до 90 км. У нижній частині верхньої мантії переважають гарцбургіти та дуніти потужністю понад 10 км і передбачається наявність еклогітів. Поширення у верхній мантії дунітів, гарцбургітів та еклогітів алмаз-піропової фації глибинності зумовлює перспективи корінної алмазоносності району, пов'язаної з кімберлітами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР3,9)418 + Д59(45УКР3,9)45

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського