РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000147794<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шумаков В. А. 
Роль нарушения толерантности к липидам в патогенезе атеросклероза и ишемической болезни сердца / В. А. Шумаков, Т. В. Талаева, В. В. Братусь // Серце і судини. - 2004. - № 3. - С. 66-73. - Библиогр.: 27 назв. - рус.

Визначено вплив порушення толерантності до ліпідів у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) на головні патогенетичні чинники атеросклерозу за даними проби з гострим ліпідним навантаженням. Досліджено 5 здорових добровольців і 25 хворих на ІХС, які перенесли неускладнений інфаркт міокарда. Визначено вміст у плазмі крові загального холестерину (ЗХС), тригліцеридів (ТГ), холестерину ліпопротеїнів високої (ХС ЛПВЩ), низької (ХС ЛПНЩ) і дуже низької (ХС ЛПДНЩ) щільності, модифікованих форм ЛПНЩ і ЛПДНЩ за даними показників активності вільнорадикального окиснення (малоновий діальдегід - МДА) та системного запалення (С-реактивний протеїн - СРП), рівня глюкози та глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) до та через 4 год після гострого ліпідного навантаження - прийому всередину 0,6 г/кг вершкового масла. Гостре аліментарне ліпідне навантаження навіть у здорових супроводжувалося збільшенням вмісту в плазмі ТГ на 16,0 % (<$E roman p~<<~0,05>) за відсутності змін ЗХС і ХС ЛПНЩ. Паралельно вміст МДА в плазмі збільшився на 11,0 % (<$E roman p~<<~0,05>) і СРП - на 73,0 % (<$E roman p~<<~0,01>), модифікованих ЛПНЩ - на 16,0 % (<$E roman p~<<~0,05>) і ЛПДНЩ - на 17,0 % (<$E roman p~<<~0,05>). Хоча рівень глюкози не змінився, концентрація HbA1c підвищилася на 18,0 % (<$E roman p~<<~0,05>). У хворих на ІХС реакція на ліпідне навантаження мала чіткіший характер, попри значно підвищений початковий рівень усіх досліджених показників (<$E roman p~<<~0,05>). Це свідчило про зниження толерантності до ліпідів. Абсолютні величини приросту вмісту ТГ і ЛПДНЩ у плазмі хворих після ліпідного

навантаження були в 4 рази більшими, ніж у контролі (<$E roman p~<<~0,05>) у поєднанні з значним зростанням рівня МДА (у 5 разів, <$E roman p~<<~0,05>) і СРП (на 76,0 %; <$E roman p~<<~0,05>). У 4 рази більшим, ніж у контролі був абсолютний приріст вмісту в крові HbA1c (<$E roman p~<<~0,05>), у 8 і в 24 рази - модифікованих ЛПНЩ і ЛПДНЩ (<$E roman p~<<~0,001>). Зроблено висновок, що гостре ліпідне навантаження зумовлює розвиток комплексу порушень обміну ліпідів, ЛП і вуглеводів - активацію ендогенного синтезу ХС і ЛПДНЩ, атерогенну модифікацію ЛП, глікоксидацію білків крові, що асоціюється з активацією системного запалення та системного оксидативного стресу. У хворих на ІХС ці зміни значно помітніші, ніж у здорових, що пов'язано з порушенням толерантності до ліпідів. Патогенетичним підгрунтям атеросклеротичного процесу та розвитку ІХС є поєднана дія цих чинників, а не гіперхолестеринемія, гіпертригліцеридемія чи ізольовані порушення обміну ЛП.


Ключ. слова: липиды, липопротеины, углеводы, воспаление, оксидативный стресс, атерогенез
Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського