РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000150396<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бабак О. Я. 
Окислительный стресс, воспаление и эндотелиальная дисфункция - ключевые звенья патогенеза сердечно-сосудистой патологии при прогрессирующих заболеваниях почек / О. Я. Бабак, И. И. Топчий // Укр. терапевт. журн. - 2004. - № 4. - С. 10-17. - Библиогр.: 58 назв. - рус.

Результати досліджень останніх років свідчать про те, що артеріосклероз є запальним захворюванням. У його прискорений розвиток у хворих з прогресуючими нефропатіями робить внесок посилення вільнорадикальних реакцій. Ендотеліальна дисфункція є раннім виявом цього процесу. Докази зв'язку уремії зі збільшенням окисного стресу і підвищенням ризику серцево-судинних ушкоджень вимагають розробки нових терапевтичних підходів, спрямованих на запобігання наслідків уражень серцево-судинної системи при захворюваннях нирок. Логічно до кандидатів на таку терапію віднести відомі антиоксиданти вітамін С та вітамін Е. Однак призначення великих доз вітаміну С може призвести до прооксидантної і карциногенної дії, сприяти нагромадженню оксалатів. Призначення <$E alpha>-токоферолу (вітаміну Е) - більш перспективна стратегія запобігання окисним ускладненням у пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю (ХПН). Разом з тим сучасні дані свідчать про суперечливі результати щодо того, чи є рівень вітаміну Е низьким, нормальним, чи навіть високим у пацієнтів з уремією. Проте, призначення <$E alpha>-токоферолу пацієнтам з уремією майже завжди супроводжувалося поліпшенням біохімічних показників окисного стресу і зменшенням анемії, ймовірно внаслідок зниження окисно-опосередкованої деструкції еритроцитів. У 2000 р. Boaz і співавтори опублікували результати дослідження (Secondary Prevention with Antioxidants of Cardiovascular Disease in End Stage Renal Disease - SPACE), в якому 196 пацієнтів, що знаходяться на лікуванні методом гемодіалізу, одержували плацебо чи <$E alpha>-токоферол щодня протягом 519-ти днів. Це дослі

дження показало реальне зменшення кількості випадків інфаркту міокарда й інших серцево-судинних ускладнень у пацієнтів, які застосовували вітамін Е у порівнянні з пацієнтами, які одержували плацебо. Однак, незважаючи на поліпшення показників смертності від серцево-судинних захворювань у хворих під час лікування гемодіалізом, показник загальної смертності в цих групах практично не відрізнявся. Більш того, призначення <$E alpha>-токоферолу в пацієнтів без уремії не робило істотного впливу на плин захворювань серцево-судинної системи. Разом з тим, результати SPACE можуть бути аналогічні підсумкам Lipid Research Clinics Program, у ході виконання якої використання гіполіпідемічних засобів не призвело до поліпшення показників смертності від серцево-судинної патології, але дало змогу знизити захворюваність серця та судин. Тільки з застосуванням комбінованої гіполіпідемічної терапії і статинів спостережено значне зменшення серцево-судинної смертності. Якщо подібні результати будуть одержані під час застосування антиоксидантної терапії у хворих на ХНН, то ця гіпотеза одержить визнання.


Ключ. слова: атеросклероз, холестерин, ангиотензин II, макрофаги, цитокины, оксид азота, хроническая почечная недостаточность
Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-3 + Р410-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського