РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000155739<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Финенко З. З. 
Вертикальное распределение хлорофилла и флуоресценции в Черном море / З. З. Финенко, Т. Я. Чурилова, Р. И. Ли // Мор. екол. журн. - 2005. - 4, № 1. - С. 15-45. - Библиогр.: 68 назв. - рус.

На підставі узагальнення великої кількості даних, одержаних у результаті досліджень багатьох авторів, встановлено тимчасові та регіональні зміни вертикального розподілу концентрації хлорофілу, флуоресценції. У холодний період (з грудня по березень), коли вертикальне перемішування поверхневого шару відбувається досить активно, концентрація хлорофілу в глибоководних районах моря розподілена відносно рівномірно в шарі до 40 - 50 м. У теплий період (з травня по жовтень), після встановлення температурної стратифікації у верхньому шарі, переважають профілі з одним максимумом хлорофілу. Глибина розташування максимуму хлорофілу змінюється в широких межах і залежить від його концентрації. Збільшення вмісту хлорофілу в планктоні призводить до зниження прозорості води та кількості світла, що проникає у водну товщу, унаслідок чого зменшується зона фотосинтезу і піднімається максимум хлорофілу. Адаптація фітопланктону до світла та швидкість потоку біогенних речовин з глибинних шарів до поверхні є основними факторами, що регулюють форму вертикального профілю хлорофілу і його відносний вміст у фітопланктоні. У літній період вертикальний розподіл концентрації хлорофілу та біомаси фітопланктону не збігаються. Вони розрізняються по глибині розташування максимумів та їх амплітуді. Ці розходження обумовлені зміною внутрішньоклітинної концентрації хлорофілу у водоростей, що живуть за різних світлових умов. Влітку в поверхневому шарі відношення хлорофілу до органічного вуглецю у фітопланктоні (Хл:С) у середньому складає 0,007, на нижній межі евфотичної зони - 0,035. У зимовий період Хл:С відношення у верхньому перемішаному шарі не змінюється

з глибиною й у середньому складає 0,025. Описані закономірності дозволяють з достатньою для багатьох практичних задач точністю відновлювати вертикальний профіль хлорофілу та біомаси фітопланктону по концентрації хлорофілу в поверхневому шарі, що відкриває нові можливості для ефективного використання супутникових даних при розв'язанні екологічних задач, пов'язаних з продуктивністю й евтрофікацією Чорного моря.


Ключ. слова: Черное море, флуоресценция, хлорофилл а, фитопланктон, биогенные вещества, свет
Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5(922.8)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24491 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського