РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000155885<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скибчик В. А. 
Бета-адреноблокатори в лікуванні серцево-судинної патології у хворих на цукровий діабет: більше "за", ніж "проти": (Огляд л-ри і власні дослідж.) / В. А. Скибчик, Т. М. Соломенчук // Серце і судини. - 2004. - № 4. - С. 79-86. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

Узагальнено результати багатоцентрових досліджень ефективності застосування бета-адреноблокаторів (<$E beta>-АБ) під час цукрового діабету (ЦД) у хворих з артеріальною гіпертензією (АГ), інфарктом міокарда (ІМ), серцевою недостатністю (СН). Також наведено результати власних спостережень. Визначено клінічну ефективність <$E beta>-АБ метопрололу та його вплив на показники кардіогемодинаміки у хворих на ІМ, ускладнений систолічною дисфункцією лівого шлуночка (СДЛШ), із ЦД ІІ типу. Обстежено 22-х хворих з Q-ІМ і супутнім ЦД ІІ типу. Середній вік (<$E 63,3~symbol С~9,2>) роки. У дослідження ввійшли хворі з СДЛШ (фракція викиду (ФВ) - <$E symbol Г~45> %). Рівень цукру в крові в першу добу госпіталізації не перевищував 14 ммоль/л, у середньому (<$E 10,9~symbol С~2,9>) ммоль/л. У 5-ти осіб діагностовано вперше виявлений ЦД ІІ типу. Решта 17 пацієнтів хворіли на ЦД ІІ типу від 2-х до 15-ти років. Метопролол (егілок, фірма "Eric", Угорщина) призначали, починаючи з 6,25 мг. Дозу підвищували протягом 2 - 3-х діб до 25 - 50 мг/добу за два прийоми на тлі загальноприйнятої терапії. Всім хворим призначали простий інсулін підшкірно 3 рази на добу відповідно до рівня глікемії. Загалом хворі на ІМ і ЦД ІІ типу з помірною СДЛШ добре переносили терапію метопрололом. У 2-х (9,1 %) осіб у перші 3 доби зберігалися поодинокі безсимптомні шлуночкові екстрасистоли. У 4-х (18,2 %) пацієнтів на тлі прийому метопрололу виникла рання післяінфарктна стенокардія. Брадикардію зареєстровано у 3-х (13,6 %) пацієнтів. Цим хворим зменшували дозу метопрололу.

У жодному разі в ранні терміни ІМ не було зареєстровано збільшення класу гострої ЛШ недостатності. У 2-х (9,1 %) пацієнтів до 21 доби показники функціональної здатності міокарда (ФВ ЛШ, кінцеводіастолічного тиску у ЛШ) погіршилися, клінічно наросли ознаки СН. Призначення метопрололу хворим на ІМ із ЦД ІІ типу сприяло позитивній динаміці показників СДЛШ: зниження КДТ ЛШ з (<$E 16,4~symbol С~0,3>) до (<$E 14,9~symbol С~0,4>) мм рт. ст. (<$E p~<<~0,05>) і зростання ударного індексу (УІ) з (<$E 24,4~symbol С~1,6>) до <$E (30,8~symbol С~2,1)~roman {мл "/" м} sup 2> (<$E p~<<~0,05>). Серцевий індекс помітно не змінювався через сповільнення ЧСС з (<$E 94,8~symbol С~3,8>) до (<$E 77,1~symbol С~4,3>) уд/хв (<$E p~<<~0,05>). Аналіз індивідуальних показників кардіогемодинаміки засвідчив відсутність змін у 6-ти із 22-х хворих, які приймали метопролол (27,3 %). У 14-ти (63,6 %) хворих початкові дози інсуліну було збільшено для досягнення оптимального рівня глікемії, а не через побічні дії метопрололу. Відчутного негативно впливу метопрололу на обмін глюкози не виявлено. Кардіоселективні <$E beta>-АБ доцільно включати в комплекс лікування хворих з АГ у поєднанні з ЦД ІІ типу, оскільки вони достовірно зменшують ризик ІМ, ниркової недостатності, інсульту та СН. Використання <$E beta>-АБ бісопрололу, карведилолу та метопрололу у пацієнтів з СН і супутнім ЦД, щонайменше, настільки ж ефективно поліпшує прогноз, як у хворих без ЦД. У хворих після гострого ІМ з супутнім ЦД тривалий прийом <$E beta>-АБ (метопрололу, тимололу, пропранололу, карведилолу) має не меншу

кардіопротекторну дію, ніж у пацієнтів без ЦД. У хворих з гострим ІМ з СДЛШ терапія метопрололом сприяє відчутному збільшенню УІ та зниженню КДТ у ЛШ до 21-ї доби прийому, якщо немає достовірних змін ФВ. З урахуванням вираженого несприятливого впливу супутнього ЦД на перебіг і наслідки АГ, ІМ і СН з одного боку, та високої клінічної ефективності низки препаратів <$E beta>-АБ у таких хворих з комбінованою патологією - з іншого, їх належить намагатися застосовувати у ширшого кола пацієнтів навіть за відносних протипоказань (ХОЗЛ та ін.).


Ключ. слова: бета-адреноблокатори, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, інфаркт міокарда, серцева недостатність
Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-5 + Р415.160.23-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського