РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000203867<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гричан Н. Я. 
Зміни параметрів слиновиділення підщелепною слинною залозою при локальному рентгенівському опроміненні / Н. Я. Гричан, О. В. Нецик, Л. О. Дацюк, Н. В. Федірко // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. - 2008. - № 4. - С. 31-40. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Клінічні дані свідчать про виражене зменшення інтенсивності слиновиділення (розвиток ксеростомії) у пацієнтів внаслідок локального опромінення ділянок голови та шиї невисокими дозами рентгенівського опромінення. Проте дані щодо механізмів розвитку та експериментальні моделі радіаційної-ксеростомії відсутні. В експериментах in vivo показано, що вже через 10 хв після локального опромінення голови та шиї щурів рентгенівськими променями (10 Гр) відбувається розвиток радіаційної ксеростомії. Зокрема виявлено виражене зменшення швидкості нестимульованого слиновиділення, зростання концентрації білка та зменшення концентрації <$E roman Ca sup 2+> у секретованій слині. На 2 і 6 год після опромінення слиновиділення було практично відсутнє. Показано, що опромінення призводить до істотного порушення рецептор-опосередкованого посилення слиновиділення. Зокрема за умов опромінення тварин виявлено значне зменшення стимулюючого ефекту пілокарпіну (2 мг/кг) на всі досліджувані параметри слиновиділення. Отже, опромінення дозою 10 Гр викликає істотне пригнічення нестимульованого слиновиділення і даний ефект спостережено протягом 7 днів після опромінення. Крім того, виявлено відновлення ефективності пілокарпіну вже через 6 год після опромінення. У разі опромінення тварин променями меншої інтенсивності (2 - 0,5 Гр) також відбувається розвиток ксеростомії, яка зникає через 24 і 2 год після опромінення відповідно. За ці ж проміжки часу відбувається повне відновлення стимулюючого ефекту пілокарпіну. Отже, показано розвиток ксеростомії у разі опромінення тварин дозами низької інтенсивності.

Крім того, найбільш чутливими до опромінення є процеси, які задіяні в забезпечення нестимульованого слиновиділення. Одержані дані дозволяють стверджувати, що зміни слиновиділення внаслідок опромінення експериментальних тварин відповідають таким, які виявлені у пацієнтів із радіаційною ксеростомією. Останнє свідчить про можливість використання даної моделі для дослідження внутрішньоклітинних механізмів розвитку радіаційної ксеростомії та пошуку способів її фармакологічної корекції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.211-638.1 + Р365

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16160 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського