РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000212636<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Войтичук О. І. 
Регуляція збудливості неонатальних кардіоміоцитів N-стеарилетаноламіном та N-олеїлетаноламіном / О. І. Войтичук, В. С. Асмолкова, Н. М. Гула, Г. В. Соткіс, М. Оз, Я. М. Шуба // Фізіол. журн. - 2009. - 55, № 3. - С. 55-66. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Зазначено, що N-ацилетаноламіни (NAE) - це біологічно активні ліпіди, які здатні модулювати іонний транспорт через плазматичну мембрану клітин, однак сигнальні механізми та мішені дії цих сполук у серцевій тканині вивчено недостатньо. Оскільки вплив представників NAE може деякою мірою визначатися ступенем їх ненасиченості, то досліджено вплив насиченого N-стеарилетаноламіну (NSE) та одноненасиченого N-олеїлетаноламіну (ОЕА) на електричну збудливість плазматичної мембрани неонатальних кардіоміоцитів щура. NSE та ОЕА в концентрації 1 мкмоль/л зменшували тривалість потенціалів дії (ПД) кардіоміоцитів зі всіх ділянок серцевого м'яза. Вкорочення ПД було частково зворотним, причому повернення до фізіологічного значення тривалості ПД після відмивання сполук було більш повним для шлуночкових ендокардіальних кардіоміоцитів у порівнянні з епікардіальними та передсердними кардіоміоцитами. 1 мкмоль/л NSE деполяризував потенціал спокою (ПС) епікардіальних і 65 % ендокардіальних клітин, тоді як решта кардіаміоцитів у відповідь на NSE зазнавала слабкозворотної гіперполяризації. ОЕА в концентрації 1 мкмоль/л викликав зворотну гіперполяризацію ПС у всіх досліджуваних типах клітин. NSE та ОЕА знижували амплітуду та початкову швидкість наростання ПД, що свідчить про їх взаємодію з натрієвими каналами. NSE більшою та ОЕА меншою мірою також пригнічували амплітуду фази 1 (плато) ПД, що, ймовірно, пов'язано з блокуванням ними високопорогових кальцієвих каналів. Залежний від типу кардіоміоцитів вплив NSE та ОЕА на ПС і тривалість фази реполяризації (фази 3) ПД вказує на диференційовану регуляцію цими ліпідами підтипів калієвих каналів вхідного

випрямлення Kir та потенціалзалежних калієвих каналів затриманого випрямленння. Не виключено їх вплив також на аніонні канали, калієві канали струмів витоку та іонні транспортери плазматичної мембрани кардіоміоцитів. Загалом зміни показників ПД внаслідок дії NSE були менш зворотними, ніж після дії ОЕА, що свідчить про більш повільну деградацію/перетворення NSE в плазматичній мембрані у порівнянні з ОЕА.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*669.43*551.7*715.7 + Р410.1-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського