РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000232396<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Карпенко О. Ю. 
Когнітивна ономастика як напрямок пізнання власних назв : Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / О. Ю. Карпенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2006. - 33 c. - укp.

Вперше викладено засади, завдання та методи когнітивної ономастики як нового напрямку дослідження власних назв, який вивчає проблему буття, форми та функції онімів у ментальному лексиконі. Виявлено, що у процесі надходження власних назв (слів і словосполучень) у ментальний лексикон відбувається їх концептуалізація та перекодування у концепти. З'ясовано, що онімічні концепти позначають одиничні об'єкти та не виражають поняття, тобто не мають семантичного наповнення, а тому є засобом організації та впорядкування ментального лексикону. Зроблено висновок, що онімічні концепти є (як, наприклад, заголовки) вмістилищем значних обсягів інфомації, що зберігається у ментальному лексиконі та надають можливість її використання у мовленні або в процесі комунікації. Виявлено, що онімічні концепти об'єднуються в онімічні фрейми, яких 9 у ментальному лексиконі - антропонімічний, топонімічний, теонімічний, ергонімічний, зоонімічний, космонімічний, хрононімічний, хрематонімічний та ідеонімічний. З'ясовано, що кожен фрейм поділяється на кілька субфреймів, або доменів, і об'єднуює реальний, віртуальний і сакральний скрипти. Встановлено, що не виходячи за межі ментального лексикону, онімічні концепти, та, відповідно, онімічні фрейми, існують як індивідуальні єдності, оскільки ментальні лексикони належать окремим людям. Зроблено висновок, що потреби спілкування, спільна ментальність носіїв кожної мови, єдність мовної та концептуальної картини світу сприяє утворенню колективних і загальномовних фреймів. На підставі асоціативних експериментів та вивчення асоціативної семантики онімічних концептів виявлено,


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.16

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА348275 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського