РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000250293<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Демченко С. А. 
Притча у давній українській літературі: еволюція жанру : Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С. А. Демченко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004. - 18 c. - укp.

Вперше здійснено спробу історико-літературного аналізу та синтезу знань про найважливіші риси та їх зміни у притчі як жанрі та як художньому засобі з давніх часів до XIX ст. Уточнено зміст і тлумачення категорії "притча", проаналізовано її історичний розвиток, особливості модифікації та використання в українській літературі запозичених сюжетів. Простежено еволюційні зміни змісту, тематики, проблематики та ідейного спрямування притч, застосування художніх засобів (прислів'їв, приказок, афоризмів) і парабол як функціональних різновидів притч. Досліджено особливості використання притч у творах Кирила Туровського, Митрополита Іларіона, Данила Заточника, Василя Суразького, Клірика Острозького, Івана Вишенського, А.Радивиловського, І.Максимовича, Г.Кониського, С.Величка, С.Полоцького, Г.Сковороди та деяких анонімних зразках ("Притчі про жіночу злобу", "Притчі про витязя і про смерть", "Варіант малоросійський "Притчі про витязя і про смерть", безіменній притчі про цигана й хазяїна з трагікомедії Г.Щербацького "Фотій". Визначено найважливіші закономірності процесів зародження та становлення української літературної притчі. З'ясовано, що до XVI ст. переважала практика переробки запозичених сюжетів, перші зразки самостійних літературних творів даного жанру з'являються у XVII - XVIII ст; у X - XVI ст. зміст притч позначений відвертою християнською моралізацією, а у XVI - XVIII ст. їх тематику збагачено світськими і філософськими сюжетами. Найкращі зразки притч і парабол представлено у творчості Г.Сковороди.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-334 + Щ5(4УКР)4-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА332306 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського