РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000264824<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Погорєлова О. О. 
Трансформації гносеологічних концепцій науки ХХ ст.: методологічний аналіз : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.02 / О. О. Погорєлова; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. - О., 2007. - 20 c. - укp.

На підставі методологічного аналізу теорій пізнання, розроблених у межах філософії науки та які трансформувалися у XX ст., обгрунтовано, що наукові теорії не є лише описом чи формулюванням об'єктивно існуючих законів. Вони виявляють творчі характеристики суб'єкта пізнання, самовизначеного персональним усвідомленням конкретних наукових проблем, сформульованих у межах наукової парадигми та у соціокультурному контексті. Наведено характеристику основних моделей пізнання, однією з яких є модель, згідно з якою людина може досліджувати та перетворювати світ, керуючись власними цілями та потребами, а також модель наукового пізнання, яка підтверджує, що у взаємозв'язку "суб'єкт наукового пізнання - мова науки" реалізується не гносеологічне, а методологічне відношення людини до дійсності. Виявлено, що методологічні рефлексії наукового пізнання відповідають змістовому, а не формальному виокремленню гносеологічного аспекту наукового аналізу від методологічного. На підставі аналізу трансформації поняття "суб'єкт пізнання" виявлено, що у ході дослідження глобального еволюційного об'єкта "всесвіт" суб'єкт є вже не як абсолютно суверенний, різко відмежований від цього об'єкта, а його підсистемою. Об'єкт стає умовою існування самого суб'єкта. У сучасному пізнанні глобальних об'єктів ця теза одержала назву - "принцип інтроспективності". Усвідомлення людиномірних чинників у розумінні наукового пізнання є засадою епістеміологічної концепції доповнення об'єктивного факту смисловими значеннями, що реалізуються у формі тези про теоретичну завантаженість фактів. Здійснено критичний аналіз спроб


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю22 в017:Ю25 + Ю223.3 + Ч210.566

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА349560 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського