РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000367690<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лозицька Н. Й. 
Вікові варіації магнітних полів сонячних плям та їх прояви у міжпланетному просторі та геосфері : автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.03.03 / Н. Й. Лозицька; НАН України, Голов. астрон. обсерваторія. - К., 2011. - 24 c. - укp.

Вперше вивчено міжрічні зміни магнітного поля у сонячних плямах розміру 30 - 60'' (22 - 44 Мм), спостережених з 1920 - 2010 pp., і знайдено, що величини магнітного поля таких плям мають діапазон варіацій середньорічних значень 21 - 27 сТл та середнє значення за вказаний період 24.9 ± 0.1 сТл. Для моніторингу довготривалих змін магнітних полів сонячних плям обгрунтовано та запропоновано магнітометричний індекс B sp. Він виражає середньорічні значення модуля індукції магнітного поля у центральній частині тіні плям з діаметром півтіні 22 - 44 Мм. Для розрахунку даного індексу взяті великі масиви даних для мінімізації впливу інструментальних, добових, сезонних та інших факторів на результат. Вперше проведено зіставлення міжрічних варіацій різних індексів сонячних магнітних полів. Індекс B sp добре корелює з індексом магнітного поля плям всіх діаметрів H m. Нормуванням індексу магнітного поля сонячних плям MWSI (Mount Wilson Spot Index) на числа Вольфа одержано магнітографічний індекс B av, який характеризує середньорічні значення магнітних полів активних областей Сонця, де напруженість магнітного поля за даними магнітографа Маунт Вілсон перевищує 1 сТл. Ряди індексів B sp і B av тісно корелюють між собою. Вперше виявлено, що N-S-розбаланс магнітного поля на всьому диску Сонця супроводжується розбалансом площ і широт плям по півкулях. Всі досліджені параметри N-S-різниць мають період 7 - 9-ти років та амплітуду, модульовану віковим циклом. Зміни величини різниці площ плям у N- та S-півкулях на 2 - 3 роки випереджають зміни розбалансу магнітних полів, а величина N-S-різниці середніх широт плямоутворення запізнюється на 2 роки з відношення до змін розбалансу магнітних полів. Вперше знайдено параметри кореляційного зв'язку між числом плям та їх магнітним полем у віковому циклі сонячної активності. За очікуваного вікового зменшення середнього числа плям у 24 - 26-ти циклах сонячної активності, їх магнітне поле зростатиме. Показано, що вікове зростання індукції магнітних полів сонячних плям може бути одним з природних факторів глобального потепління.


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.464,022 + В652.48,022 + В652.7,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384991 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського