РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000370006<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Нікітенко І. С. 
Результати мінералого-петрографічного дослідження кам'яних артефактів з поселення доби бронзи Тернівка-1 / І. С. Нікітенко // Наук. вісн. Нац. гірн. ун-ту. - 2012. - № 3. - С. 13-17. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Мета роботи - дати характеристику сировинній базі природного каменю, що використовувалася населенням зрубної археологічної культури на території Присамар'я в середині II тис. до н. е. Проведено мінералого-петрографічне дослідження сировини кам'яних артефактів, знайдених під час розкопок поселення Тернівка-1 у Павлоградському районі Дніпропетровської області та визначено її ймовірне походження. Порівняно результати мінералого-петрографічного аналізу з геологічними даними про аналогічні породи, що утворюють природні відслонення. Вивчення останніх проведено під час перших геолого-знімальних досліджень території України, переважно у першій половині XX ст. Досліджений матеріал був представлений уламками жертовника, точилами, сколами, скребками та фрагментами різноманітних виробів. У результаті проведених аналізів з'ясовано, що більшість артефактів було виготовлено з пісковиків. Вони представлені кварцовими та плагіоклаз-кварцовими відмінами з регенераційним кварцовим (включаючи слюдистий), глинистим, гетит-гідрогетитовим, кварц-гетитовим, опал-халцедоновим і карбонатним цементом. Також були присутні вироби з вапняку, долериту, аргіліту та кременю. У результаті визначення походження сировини артефактів встановлено, що населення доби пізньої бронзи, яке мешкало в долині р. Самари, намагалося повністю забезпечувати свої господарські потреби місцевою кам'яною сировиною. Остання, переважно, представлена різноманітними пісковиками, розповсюдженими в долині ріки, її приток та балок, що в неї впадають. Проте незначна частина

виробів сюди постачалася, зокрема, крем'яні знаряддя та деякі пісковикові вироби походять з території сучасного Донбасу, а вироби з магматичних порід привозилися з території Українського щита.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452.2 + Т4(45УКР)263.120.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16377 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського