РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000374658<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Павлишин В. І. 
Онтогенічні закономірності кристалізації мірабіліт-тенардитових агрегатів з ропи калійних родовищ Передкарпаття / В. І. Павлишин, В. О. Дяків, Х. М. Цар, І. І. Кицмур // Мінерал. журн. - 2012. - 34, № 2. - С. 17-25. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проведено дослідження новоутворень мірабіліту та тенардиту з вторинної ропи солевідвалів і хвостосховищ Стебницького та Калуш-Голинського родовищ калійних солей. Встановлено закономірності зародження, росту, перекристалізації, плавлення та розчинення мірабіліту. Трансформація мірабіліту у тенардит свідчить про дегідратацію мінеральних новоутворень сульфату натрію та зростання кількості солей, що виносяться у грунтові та поверхневі води. Доведено, що ділянки кристалізації мірабіліту є маркерами та індикаторами зон підвищеної фільтрації ропи, які легко візуально встановлюються, а їх онтогенічні характеристики дозволяють досить точно визначати режими її витікання. Основними джерелами забруднення природних вод в зоні впливу калійних родовищ Передкарпаття є солевідвали та хвостосховища. На цих об'єктах спостерігається стійка інфільтрація атмосферних опадів зі схилів солевідвалів у вигляді засолонених стоків та фільтрація ропи через товщу дамб хвостосховищ, що прогресує. За відповідних умов відбувається техногенне мінералоутворення - сезонна кристалізація агрегатів мірабіліту на ділянках витікання у зимово-весняний період. Дослідження мінеральних новоутворень мірабіліту та тенардиту дозволяє вивчити динаміку засолення підземних та поверхневих вод.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.633.2

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського