РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000407225<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лоха В. 
"Вольності", соціальне і майнове становище міщанства Переяслава другої половини XVII - першої половини XVIII ст. / В. Лоха // Рідна шк.. - 2008. - № 10. - С. 73-77. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Розглянуто дискусійне в історії України та Переяслава питання про юридичний статус, соціальне становище та значення міщан у структурі суспільства в другій половині XVII - XVIII ст., оскільки права міщан у юридичному аспекті не були чітко визначені й залежали не тільки від ступеня самоуправління магістрату, а й від сваволі царського уряду та старшинської адміністрації. Розкрито значення такої події в історії Переяслава як надання йому 1585 р. Магдебурського права, що не тільки сприяло збільшенню населення та загальному економічному розвитку міста, а й дозволило виокремити міщан в окрему суспільну групу в соціальному та майновому аспектах, наділену правами, обов'язками та становим органом влади. Проаналізовано дані Переписних книг 1666 р., "Генеральное следствие о маєтностях Переяславского полка" 1729 - 1731 рр., "Права, по которым судятся малороссийский народ", універсал гетьмана І.Мазепи "О подчиненіи Переяславских цехов и всех мещан магистрату" 1692 р., "Мотыжинский архив. Акты Переяславского полка XVII - XVIII в.", "Ревізьку книгу Переяславського полку 1726 року", "Ревізьку книгу Переяславського полку 1732 року", Генеральний (Рум'янцевський) опис 1765 - 1769 років. Зазначено, що станові права, обов'язки, соціальний статус і майнове становище переяславських міщан визначалися виданими різного часу гетьманськими універсалами та царськими грамотами, урядуванням в місті магістратських урядників, можливо тому й важко було у тогочасному суспільстві чітко визначити статус міщан серед населення Переяслава.

Визначено залежність соціального стану міщан від їх майнового стану та сфери занять, вплив еволюції соціальної структури на диференціацію жителів міста. Окреслено соціальні зміни у середовищі цехових ремісників Переяслава, до яких належала до другої чверті XVIII ст. переважна більшість міщан. Виокремлено види діяльності міщан, які становили основу для формування їх майнового стану.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Х2(4УКР)46-512

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22469 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського