РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000413999<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Михайлова Л. О. 
Толерантність як засіб виховання в системі освітніх закладів / Л. О. Михайлова // Наука і освіта. - 2010. - № 1. - С. 42-44. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Розглянуто проблему виховання толерантності в педагогічних закладах. Подано психосоціальну характеристику толерантності особистості, в якій виокремлено компоненти: когнітивний, емоційний і діяльнісний. Зазначено, що серед педагогічних технологій, найбільш точно орієнтованих на розвиток толерантності, виділяються такі, які, по-перше, є особистісно-орієнтованими, по-друге, мають діалогову основу і, по-третє, є рефлексивними. Зосереджено увагу на діалозі як технології, в межах якої передається різноманітна інформація як за змістом розмови, так і про співрозмовників, про їх внутрішній світ і рівень сформованості комунікативної та діалогової культури. Виокремлено декілька типів діалогів, котрі дають можливість особливим чином репрезентувати толерантність як цінність, та якість особистості, а саме: духовний, смислотворчий, мотиваційний, самореалізуючий. Виділено характерні особливості розвитку міжособистісного діалогу. Наголошено на особливому місці дискусії в сфері діалогічного спілкування. З огляду на те, що всі форми дискусії володіють унікальним педагогічним інструментарієм, підкреслено їх можливості: стимулювати ініціативу та продуктивний обмін ідеями; провокувати до пошуку адекватної аргументації і різноманітних способів вираження думки; підвищувати відкритість і толерантність до нових ідей тощо.

Констатовано, що саме цей варіант організації педагогічного процесу може розглядатися як його фундаментальна основа, яка впливає на розвиток мисленнєвих операцій, самостійності і узгодженості дій у спільних пошуках істини.

Рассмотрена проблема воспитания толерантности в педагогических учреждениях. Подано психосоциальную характеристику толерантности личности, в которой выделены компоненты: когнитивный, эмоциональный и деятельностный. Указано, что среди педагогических технологий, наиболее точно ориентированных на развитие толерантности, выделяются такие, которые, во-первых, есть личностно-ориентированными, во-вторых, имеют диалоговую основу и, в-третьих, есть рефлексивными. Сосредоточено внимание на диалоге как технологии, в рамках которого передается разнообразная информация как по содержанию беседы, так и о собеседниках, об их внутреннем мире и уровне сформированности коммуникативной и диалоговой культуры. Выделены несколько типов диалогов, которые дают возможность особым образом представлять толерантность как ценность и качество личности, а именно: духовный, смыслообразующий, мотивационный, самореализующий. Выделены характерные особенности развития межличностного диалога. Отмечено особое место дискуссии в сфере диалогического общения. Констатировано, что именно этот вариант организации педагогического процесса может рассматриваться как его фундаментальная основа, которая влияет на развитие мыслительных операций, самостоятельности и согласованности действий в общих поисках истины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.232 + Ч311.252.14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16225 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського