РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000414055<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Манько В. А. 
Формування ціннісних орієнтацій старшокласників з повних та неповних сімей як чинник збереження їхнього психічного здоров'я / В. А. Манько // Наука і освіта. - 2010. - № 3. - С. 65-68. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто особливості формування ціннісних орієнтацій (ЦО) старшокласників з повних і неповних сімей на підставі двох методологічних принципів психологічного дослідження: по-перше, розгляд системно-ціннісного підходу як результату освоєння старшокласниками суспільних явищ навколишньої дійсності з позиції цінностей; по-друге, уявлення про формування та функціонування ЦО особистості як процесу, в основі якого лежить особливий вид психічної діяльності - оцінна діяльність, спрямовона на усвідомлення ціннісного значення цих явищ. Експериментально досліджено відмінності в структурі типів ЦО: виявлено позитивний кореляційний зв'язок цінностей "життєва мудрість", "свобода", "незалежність і терпимість", які є значущими для старшокласників з повних сімей; для учнів з неповних сімей ранг цих цінностей падає, а ранг "цікава робота" збільшується; виявлено орієнтація учнів з неповних сімей на соціальну успішність, а з повних сімей - на особисту незалежність. Зазначено про вплив цих показників на стан їх психічного здоров'я. Встановлено на підставі аналізу ієрархії ЦО старшокласників з неповних сімей наявність в їх структурі компонентів, які призводять до виникнення установок асоціального характеру, як наслідок, трансформуються в стійку асоціальну поведінку, порушують їх психічне здоров'я. Актуальними напрямами дослідження в даній області є складання психокоригувальних програм, спрямованих на формування позитивних ціннісних орієнтацій, та розробка рекомендацій для педагогів і практичних психологів.

Рассмотрены особенности формирования ценностных ориентаций (ЦО) старшеклассников из полных и неполных семей на основе двух методологических принципов психологического исследования: во-первых, рассмотрение системно-ценностного подхода как результата освоения старшеклассниками общественных явлений окружающей действительности с позиции ценностей, во-вторых, представление о формировании и функционирования ЦО личности как процесса, в основе которого лежит особый вид психической деятельности - оценочная деятельность, направленная на осознание ценностного значения этих явлений. Экспериментально исследованы различия в структуре типов ГО: выявлено положительное корреляционная связь ценностей "жизненная мудрость", "свобода", "независимость и терпимость", значимых для старшеклассников из полных семей, для учащихся из неполных семей, ранг этих ценностей падает, а ранг "интересная работа" увеличивается; установлена ориентация учащихся из неполных семей на социальную успешность, а из полных семей - на личную независимость. Указано влияние этих показателей на состояние их психического здоровья. Установлено на основе анализа иерархии ГО старшеклассников из неполных семей наличии в их структуре компонентов, которые приводят к возникновению установок асоциального характера, как следствие, трансформируются в стойкое асоциальное поведение, нарушая их психическое здоровье.

Актуальными направлениями исследования в данной области является составление психокоррекционных программ, направленных на формирование позитивных ценностных ориентаций, и разработка рекомендаций для педагогов и практических психологов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.723.2 + Ю983.402.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16225 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського