РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000418318<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ажнюк Б. 
Інновації в системі української мови та тенденції її розвитку / Б. Ажнюк // Освіта і упр.. - 2008. - 11, № 2/3. - С. 37-42. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Проаналізовано сучасний стан української мови. Акцентовано увагу на масовому проникненні іншомовних слів у мовно-інформаційний простір. Зазначено найпомітніші прикмети лінгвістичної пурифікації в граматиці української мови (розподібнення з російською мовою); дві протилежні тенденції намагання відмежуватися від практики радянських часів у сфері власних назв; зростання суспільної ваги усного різновиду літературної мови, використання стилістично зниженої лексики, суржику; тенденцію до поступового витіснення з ужитку активних дієприкметників теперішнього часу, використання яких зросло в радянський період внаслідок впливу російської мови. Виявлено таке ускладнення в термінології, як зростання дублетності, що супроводжує динамічні зміни в розвитку української наукової та фахової мови (підшипник - вальниця, болт - прогонич), і яке в багатьох випадках призводить до неоднозначності наукового вислову, термінологічної плутанини, завдаючи шкоди не тільки повноцінній комунікації, а й авторитету української мови в науковому вжитку. Розглянуто питання інтенсивного проникнення в систему української мови англіцизмів, що стало найпродуктивнішим джерелом інноваційних явищ останнього двадцятиліття.

Визначено основні причини масового притоку англійських лексичних запозичень. Окреслено вплив на мову в Україні мовної практики діаспори, яке виявляється в дискусії з питань правопису, позначається на орфографії деяких видань тощо. Зроблено висновок, що значна інтенсивність іншомовних запозичень, інноваційних явищ різноманітного походження розхитує мовну норму, знижує поріг чутливості до її порушень, водночас, даючи значний імпульс оновленню та збагаченню лексичного складу української мови, розвитку словотвірної та граматичної систем, загальному зростанню її ресурсу та розширенню функціональної сфери.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14 я44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського