РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000419422<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Войцешук Л. 
Єдність графіки як інтегруючий чинник в етнічній культурі мови української нації / Л. Войцешук, Н. Мандрик // Нова пед. думка. - 2010. - № 3. - С. 59-63. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Простежено зв'язки графіки та орфографії з історією писемності, з історією розвитку та вживання літери г на слов'янському грунті. На підставі писемних пам'яток стверджується, що в південних і південно-західних діалектах давньоруської мови перехід проривного [g] у гортанний приголосний відбувся до ХІ ст., що, таким чином, проривний [g] у протоукраїнських, протобілоруських і протопівденноросійських діалектах не є запозиченим з інших мов, а виник на власному грунті. Відзначено, що коли б М. Смотрицький не ввів спеціальний знак г, проривний знак, можливо, і досі позначався б через двобукву кг (подібно до сполук дж і дз). Наголошено, що протягом ХVІІ - ХVІІІ ст. в українських текстах досить послідовно відповідними засобами відбивається [g] в іншомовних онімах. Резюмовано, що проривний приголосний [g] - неофонізм в українській мові, але дуже давній, він не тільки засвоювався разом із відповідними лексичними запозиченнями, а й розвивався на власному фонетичному грунті разом з [к].

Прослежена связь графики и орфографии с историей письменности, с историей развития и употребления буквы г на славянской почве. На основании письменных памятников утверждается, что в южных и юго-западных диалектах древнерусского языка переход прорывного [g] в гортанный согласный состоялся в XI в., что, таким образом, прорывной [g] в протоукраинских, протобеларусских и протоюжнорусских диалектах не является заимствованным из других языков, а возник на собственной почве. Отмечено, что если бы М. Смотрицкий не ввел специального знака г, прорывной согласный, возможно, до сих пор обозначался бы через двоебукву кг (подобно соединениям дж и дз). Отмечено, что в течение XVII - XVIII вв. в украинских текстах достаточно последовательно соответствующими средствами отражается [g] в иноязычных онимах. Резюмировано, что прорывной согласный [g] - неофонизм в украинском языке, но очень древний, он не только усваивался вместе с соответствующими лексическими заимствованиями, но и развивался на собственной фонетической почве вместе с [к].

The article is devoted illumination of questions about the enormous cultural value of graphic arts, connection of graphic arts and orthography, with history of the written language, by history of development and use of letter of grammar on Slavonic soil.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22868 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського