РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000446580<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кунах В. А. 
Геномная изменчивость соматических клеток растений. 6. Изменчивость и отбор в процессе адаптации к условиям выращивания in vitro / В. А. Кунах // Биополимеры и клетка. - 2000. - 16, № 3. - С. 159-185. - Библиогр.: 147 назв. - рус.

Зроблено огляд даних щодо динаміки генетичної структури клітинних популяцій, а також ролі й особливостей дії добору в процесі адаптації клітин до умов вирощування in vitro. Розглянуто вплив умов вирощування, роль генотипу, фітогормонів та інших чинників, що регулюють мінливість та напрямок дії добору. Показано, що адаптація клітин рослин є багатоступеневим процесом. На перших етапах культивування спостерігається фізіологічна адаптація до умов росту in vitro, пізніше відбуваються процеси генетичної адаптації, що проявляється в зміні генетичної структури клітинних популяцій. У репрезентативних вибірках штамів у процесі адаптації спостерігаються всі типи еволюції генетичної структури популяцій - дивергенція, конвергенція та паралелізм. Виділено три періоди в процесі адаптації: первинної популяції ізольованих клітин, становлення штаму, сформованого штаму. Поділ на періоди визначається типом, напрямом та жорсткістю добору, що діє в клітинній популяції. Для сформованих (адаптованих) штамів характерною є наявність фізіологічного і генетичного гомеостазу, обумовленого здебільшого дією стабілізуючого добору. Зроблено висновок стосовно того, що адаптація клітин до умов тривалого вирощування у пасивованій культурі - це процес формування нової біологічної системи внаслідок дії основних рушійних факторів еволюції - мінливості, спадковості, добору й, очевидно, дрейфу генів (генотипів). Загалом вивчене явище може являти собою модель глибокої (але зворотної) регресивної еволюції біологічної системи - від багатоклітинного рівня до одноклітинного.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*445,025

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14252 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського