РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000452673<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Симборський А. І. 
Техніко-економічні показники розвитку сільськогосподарського виробництва та емісія парникових газів в Україні / А. І. Симборський // Пробл. заг. енергетики. - 2013. - № 3. - С. 60-65. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Розглянуто основні техніко-економічні показники розвитку сільськогосподарського виробництва та емісію парникових газів в Україні. Проаналізовано посівні площі зернових культур та динаміку фактичного виробництва продукції рослинництва, динаміку чисельності поголів'я продуктивної худоби в тваринництві, споживання паливно-енергетичних ресурсів у сільському господарстві та зменшення техногенного навантаження аграрного сектору на навколишнє середовище в 2000 - 2010 рр. Посівні площі основних зернових культур значно збільшились: озимої пшениці - на 15,4 %, ячменю - в 4,4 разу, кукурудзи на зерно - в 2 рази. У разі загального збільшення обсягів зернових культур в 1,6 разу озимі культури були більш вагомими і розвивалися інтенсивними темпами. Так, виробництво озимого ячменю та кукурудзи на зерно зросло більш ніж в 3 рази, соняшника - майже в 2 рази, а ріпака та сої - відповідно в 11,1 та 26,3 разу. Чисельність поголів'я великої рогатої худоби по всіх категоріях господарств в 2010 р. зменшилася в порівнянні з 2000 р. на 52,3 %, в тому числі молочних корів - на 46,9 %. У зв'язку із зменшенням виробництва сільськогосподарської продукції зменшилося і споживання палива та енергії. Так, використання палива зменшилось за вказаний період на 32,9 %, в тому числі рідкого - на 35,3 %. Споживання газоподібного палива збільшилось на 71 %, а його питома вага в загальному споживанні зросла відповідно з 2,49 до 6,3 %. Це і зумовило значне зменшення використання твердого палива (в 4,2 разу) та частки його в загальному споживанні з 0,51 до 0,2 %. Споживання електричної енергії в сільському господарстві скоротилось на 48,5 %. Значно зменшились в цей період і викиди парникових газів. Так, викиди вуглекислого газу знизились на 31 %, сумарні викиди метану - на 47,7 %, в тому числі внаслідок кишкової ферментації - на 51,5 % та використання гною - на 39,2 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-280

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70419 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського