РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000458793<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Климчук А. Б. 
Карстообразование в артезианских условиях: концепция "поперечного" спелеогенеза / А. Б. Климчук // Геол. журн.. - 2006. - № 2/3. - С. 181-190. - Библиогр.: 21 назв. - рус.

Концептуальні та відповідні кількісні моделі спелеогенезу і карстоутворення, розроблені для відкритих гідрогеологічних умов, не репрезентують адекватно спелеогенез за закритих умов. Надано концептуальну модель спелеогенезу за артезіанських умов, що базується на уявленнях про велике значення вертикальної фільтрації через слабопроникні шари у водонапірних системах та обернення гідрогеологічної функції елементів геофільтраційного розрізу протягом спелеогенезу. Шари розчинних порід, що залягають між порово-тріщинними колекторами, спочатку відіграють роль роздільних. Спелеогенез ініціюється вертикальною, переважно висхідною фільтрацією по тріщинах через такі шари ("поперечний спелеогенез"). Живлення карстових систем у шарі розчинних порід, яке надходить від суміжних некарстових колекторів, є розсіяним та рівномірним, а протяжність шляхів фільтрації через розчинний шар мала. В артезіанському "поперечному" спелеогенезі діє особливий гідрогеологічний механізм, обумовлений обмеженим живленням та/чи розвантаженням, що нівелює зворотній зв'язок між витратою води та ростом каналів, зменшує спелеогенетичну конкуренцію у розвитку каналів у тріщинних мережах та сприяє рівномірному формуванню каналів, тобто утворенню лабіринтових печерних систем там, де наявні відповідні структурні передумови. Це є фундаментальною причиною відмінностей у морфології печер та у фільтраційних та ємнісних властивостях між водоносними горизонтами, що карстувалися, відповідно за відкритих та закритих гідрогеологічних умов. Густина мереж печерних каналів та об'ємна порожнинність за закритих умов на порядок перевищують такі показники для відкритих умов. Площинна порож

нинність, сформована за закритих умов, приблизно у 5 разів вище за таку гідрогеологічно відкритого карсту. Каналова проникність за відкритих умов відрізняється високою неоднорідністю та анізотропією, тоді як за закритих умов вона більш рівномірна. Ємнісні властивості водоносних шарів, що були закарстовані за закритих умов, є значно вищими, ніж у відкритому карсті. Усвідомлення розбіжностей між походженням, організацією та функціонуванням карстових систем, які утворилися за відповідно закритих та відкритих гідрогеологічних умов, дозволить підвищити ефективність розвідки, використання та охорони різноманітних ресурсів у карстових регіонах та адекватність оцінки та прогнозу небезпек, пов'язаних з карстом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.122.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22224 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського