РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000461182<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лукин А. Е. 
Минеральные сферулы і индикаторы специфического флюидного режима рудообразования и нафтидогенеза / А. Е. Лукин // Геофиз. журн.. - 2013. - 35, № 6. - С. 10-53. - Библиогр.: 51 назв. - укp.

Наявність мінеральних сферул (мікро- і наночастинок сферичної та сфероїдної форм) установлено в широкому петрогеодинамічному діапазоні: від метеоритів, кімберлітів, ігнімбритів до різних нафтогазоносних осадових порід. Сферули характеризуються різноманітністю хімічного складу і аномальних особливостей речовини, причому особливий інтерес становлять мікросферули тугоплавких речовин (алюмосилікатне, кварцове скло, самородне залізо, золото, вольфрам та ін., різні сульфіди й оксиди) з явними ознаками утворення їх із крапель розплавів за умов надзвичайно швидкого режиму високошвидкісного загартування. Парадоксальні їх парагенетичні зв'язки: з одного боку, з частинками самородних металів (природних сплавів, інтерметалідів), карбідів, силіцидів та інших глибинних мінеральних фаз, з іншого - з низькотемпературними агрегатами глинистих мінералів, цеолітів та ін. За характером локалізації сферул у природних середовищах доцільно розрізняти їх розсіяний розподіл, зумовлений глобальними факторами (космічний пил, імпактогенез, експлозивний вулканізм), і кумулятивні скупчення за специфічних геологічних умов (трубки вибуху, експлозивні брекчії, магматогенні рудні родовища, гідротермальні жили, нафтогазоносні колектори). Найскладнішими для розшифрування генезису і водночас найважливішими в теоретичному і прикладному аспектах є скупчення сферул в алмазоносних кімберлітах, гідротермальних рудах і нафтогазоносних колекторах. Походження сферул слід розглядати разом з генезисом їх постійних супутників і частинок самородних металів та інших мінеральних індикаторів (супер)глибинних флюїдів. Вони розсіяні (з утворенням локальних скупчень) у породах крізьформаційних флюїдопровідних систем літосфери, "корені" яких пов'язані з плюмами. Генерація та транспортування зазначених індикаторів зумовлені тими самими механізмами та пов'язані з експлозивними явищами на межі ядро - мантія та процесами плазмової сфероїдизації, ліквідаційною диференціацією рудно-силікатних розплавів у процесі їх піднімання та дегазації, кавітацією під час скипання флюїду, сублімацією з газу безпосередньо в рудоносному та (або) нафтогазоносному колекторі. Наявність сферул (у парагенезі з мікро- та наночастинками самородних металів, карбідів, силіцидів і т. д.) можна, таким чином, розглядати як показник специфічного флюїдного режиму не лише алмазо- та рудоутворення, а й нафтидогенезу (зі струминно-інжекційним механізмом формування покладів нафти та газу).


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451-0 + Д453.1-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського