РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000461493<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лебедев Т. С. 
Влияние температуры и давления на изменения теплофизических свойств некоторых горных пород северо-западной части Украинского щита / Т. С. Лебедев, В. И. Шаповал, И. Н. Свищук // Геофиз. журн.. - 2003. - 25, № 4. - С. 76-83. - Библиогр.: 26 назв. - рус.

Одержано нові експериментальні дані щодо змін теплових параметрів зразків деяких гірських порід північно-західної частини Українського щита під впливом температури (до + 350 <$E symbol Р>C) та тиску (до 0,7 ГПа). Встановлено температурні та баричні залежності коефіцієнта теплопровідності <$E lambda>, а також характер впливу тиску на розподіл значень коефіцієнта температуропровідності <$E a> та питомої теплоємності <$E c> представницької колекції зразків чудново-бердичівських і коростенських гранітів, габро-норитів і лабрадоритів, раніше відібраних з великих відшарувань, кар'єрів і деяких свердловин у районі Коростенського плутону. Для баричних дослідів з використанням плоских циліндричних зразків створено модернізовану вимірювальну комірку. Результати дослідів підтвердили відомі загальні висновки, що температура та тиск по-різному впливають на теплопровідність порід. Зі збільшенням температури вона зменшується (або практично не змінюється), а зі зростанням тиску тою чи іншою мірою збільшується. Показано, що основний фактор, який впливає на теплопровідність вивчених порід за атмосферного тиску та кімнатної температури, - їх мінеральний склад. Структурні особливості та найрізноманітніші вторинні фактори (вплив міжзернових меж, пор, мікротріщин, наявність газу, води тощо) відіграють другорядну роль, як правило, неістотно знижуючи теплопровідність. Характер температурної залежності <$E lambda> порід визначається вмістом в їх складі мінералу, що переважає, або кварцу як найбільш високотеплопровідного породотвірного мінералу. Причому, чим більший початковий коефіцієнт теплопровідності, тим більше температурний градієнт

його зменшення. Значення <$E a,~c> і <$E lambda> залежно від тиску в цілому змінюються за однаковим законом і в різних інтервалах впливу цієї величини можуть бути апроксимовані лінійним виглядом графіків. Спостережено чітку диференціацію кварцевмісних і безкварцевих порід за початковими величинами <$E a> і <$E lambda>. Причому, чим останні вище, тим більше баричний градієнт їх збільшення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д340.445

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського