РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000461524<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гуров Е. П. 
Импактное кратерообразование на поверхности Земли / Е. П. Гуров // Геофиз. журн.. - 2002. - 24, № 6. - С. 3-35. - Библиогр.: 120 назв. - рус.

На поверхні Землі діагностовано близько 160-ти імпактних структур. Відкриття кожного року 4-х - 5-ти нових кратерів свідчить про існування великого резерву досить невідомих структур. У той час як на поверхні Місяця та багатьох інших тіл Сонячної системи зберігаються сліди імпактного кратероутворення за період понад 4 млрд років, на поверхні Землі висока ендогенна та екзогенна активність процесів призводить до швидкого знищення імпактних структур або їх поховання в товщах відкладів. Вік найбільш древніх земних кратерів досягає 2 млрд років, а більшої частини імпактних структур становить менше 200 млн років. Розміри земних кратерів коливаються в межах від десятків метрів до перших сотень кілометрів. Спостережено закономірне ускладнення будови імпактних структур у разі збільшення їх діаметрів. Прості кратери чашоподібної форми зі збільшенням діаметрів до 3-х - 5-ти км переходять до складних кратерів з центральним підняттям, які, у свою чергу, зі збільшенням діаметрів до 30-ти - 50-ти км переходять до кільцевих і багатокільцевих імпактних структур. Під час зіткнення метеороїда з поверхнею Землі його кінетична енергія миттєво виділяється у вигляді вибуху. Ударна хвиля, що поширюється у мішені, викликає глибокі перетворення порід і мінералів, які мають назву ударного метаморфізму та ударного плавлення. Ці процеси відрізняються від ендогенних більш високими ударними тисками та постударними температурами, що дає змогу відрізняти породи імпактних структур від порід ендогенного генезису. Головними наслідками метеоритного удару є

утворення кратера та відкладення навколо нього покриву викинутого матеріалу. Під час утворення найбільш грандіозних імпактних структур діаметром від 100 км та більше найважливішим є процес викиду в атмосферу високотемпературної газопилової хмари, яка поширюється над усією поверхнею Землі або її значною частиною та спричиняє катастрофічні наслідки для навколишнього середовища. Утворення кратера Чиксулуб діаметром близько 240 км у Мексиці 65 млн років тому наприкінці мезозойської ери спричинило одне з найбільш катастрофічних вимирань біоти в історії розвитку органічного світу. Припущено вірогідний зв'язок з великомасштабними ударними подіями деяких інших масових вимирань органічного світу в історії Землі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211 + Д347

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського