РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000492139<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Волошинова М. О. 
Динаміка традиційної предметної лексики в українських східнослобожанських говірках : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / М. О. Волошинова; ДЗ "Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка". - Луганськ, 2014. - 20 c. - укp.

Розглянуто результати системного опису динамічних процесів у складі традиційної предметної лексики українських східнослобожанських говірок, які належать до новостворених, отже, усебічне вивчення яких залишається вкрай актуальним завданням. З метою виявлення змін у лексиці як рухомого складника мови зафіксовані номени проаналізовано на предмет визначення статичного та динамічного. Проаналізовано виявлені маніфести з давніми етнографічними розвідками та лексикографічними працями, що надало можливість відстежити просторову поведінку лексем на двох часових зрізах - син- та діахронійному. В процесі лексико-семантичного аналізу назв їжі, посуду та кухонного начиння виявлено такі типи змін у лексичній системі говірок: збільшення кількості репрезентантів семи за рахунок виникнення найменувань нових реалій чи модифікації (зміни) назв загальновживаних денотатів; зникнення окремих номенів; архаїзація назв, використовуваних для денотатів, які виходять з ужитку. Проте найчастіше зміни полягають у розширенні чи звуженні семантичної структури загальновживаних лексем; побутуванні назв, утворених від однієї основи за допомогою різних формантів; запозичення назв з російської мови. Про рух у системі говірок свідчить також активне функціонування фонетичних, акцентологічних і граматичних варіантів лексем. У досліджені констатовано етимологію назв, установлено мотиви номінації, кількісний склад і функційну активність виявлених репрезентантів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА408177 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського