РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000494637<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Тарнавський Р. Б. 
Толока та супряга в громадському побуті селян Південно-Західного історико-етнографічного регіону України: культурно-генетична проблема : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / Р. Б. Тарнавський; НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича, Ін-т народознав. - Л., 2012. - 20 c. - укp.

Проведено комплексне наукове дослідження толоки та супряги як основних форм трудової сусідської взаємодопомоги у громадському та виробничому побуті селян усього Південно-Західного історико-етнографічного регіону України. До наукового обігу введено інформацію польових етнографічних матеріалів з різних українських етнічних земель, а також відомості з архівних джерел, що дозволило грунтовно проаналізувати різноманітні аспекти таких видів взаємодопомоги, як толока та супряга, науково висвітлити історичні причини та умови появи цих звичаїв у громадському побуті українців, їх варіантні види в районах і підрайонах досліджуваного регіону в ХІХ - ХХІ ст. Виокремлено первісну семантику головних обрядів звичаю толоки, зокрема, його ритуального етапу (урочисте частування толочан і забава після закінчення роботи). На прикладі усього спектру гуртових робіт розкрито зміст і первісне семантичне навантаження обряду "віхи", у цьому контексті обгрунтовано думку про безпосередній зв'язок обжинкового вінка з культом покійних предків. Встановлено зв'язок весняного календарного обряду "полоскозуб" зі супрягою. Простежено зміну семантики терміна "толока", висловлено й обгрунтовано припущення щодо його етимології. Досліджено генетичні джерела звичаїв трудової сусідської взаємодопомоги та зміни у їх побутуванні впродовж усієї етнічної історії українського народу. На прикладі трудової сусідської взаємодопомоги здійснено етнопсихологічну характеристику українців, яка дозволяє спростувати стереотип про властивий їм надмірний індивідуалізм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-524

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА388731 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського