РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000507975<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Довгалюк А. 
Забруднення довкілля токсичними металами та його індикація за допомогою рослинних тестових систем / А. Довгалюк // Біол. студії. - 2013. - 7, № 1. - С. 197-204. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Важлива екологічна проблема сьогодення - накопичення токсичних металів у грунтах. На підставі проаналізованих літературних джерел показано, що найбільш забрудненими територіями нашої держави є урбанізовані площі центрального та південно-східного регіонів. Серед металів-полютантів грунту найбільш поширеними й токсичними є свинець, цинк, мідь, кадмій, нікель і алюміній. Мобільність і біодоступність важких металів та алюмінію прямо пропорційна кислотності грунту. Для північно-західного регіону України характерні дерново-підзолисті грунти із підвищеною природною кислотністю. Урбаноземи решти регіонів держави підкиснюються за рахунок потужних сірчистих викидів хімічних, металургійних і машинобудівних заводів. Враховуючи потенційну небезпечність токсичних металів для живих організмів, невідкладним завданням науковців є підбір модельних об'єктів для оцінки біологічного ризику цих речовин. Проаналізовано переваги рослинних об'єктів для моніторингу цито- і генотоксичних полютантів грунту. Запропоновано використовувати проростки Allium cepa L. як ефективну високочутливу індикаційну систему для скринінгу металів із цитотоксичною та мутагенною активностями. За допомогою модифікованого Allium тесту встановлено, що ефективні токсичні концентрації Cu, Zn та Ni є нижчими від затверджених гранично допустимих концентрацій цих металів у грунті відповідно у 23, 12,5 і 8 разів. Це надало підстави рекомендувати переглянути встановлені в Україні ГДК для даних металів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.1-641.1 + Е50*801.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського