РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000512619<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Анатичук Л. І. 
Вплив розмірних ефектів на властивості термоелектричних матеріалів / Л. І. Анатичук, П. В. Горський, В. П. Михальченко // Термоелектрика. - 2014. - № 1. - С. 5-12. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розмірні ефекти, що можуть впливати на властивості термоелектричних матеріалів поділяються на класичні та квантові. Перші - це ті, у яких розмір формотворного елемента структури матеріалу вздовж хоча б однієї з координатних вісей сумірний з довжлтою вільного пробігу носіїв струму або фононів. У других цей розмір сумірний з довжиною хвилі де Бройля електронів (дірок). Розглянуто винятково класичні розмірні ефекти. При цьому проаналізовано формотвірні елементи структури у вигляді малих сферичних часток і у вигляді півсфер, що контактують через круглу площадку (плямі) радіусу, малого у порівнянні з радіусом півсфер. Вплив розмірних ефектів на електропровідність матеріалу розглянуто в наближенні постійної (щодо енергії) довжини вільного пробігу електронів (дірок), оскільки саме це наближення слушне для Bi2Te3 за розсіювання носіїв заряду на деформаційному потенціалі акустичних фононів в актуальній для термоелектрики області температур. Вплив розмірних ефектів на граткову теплопровідність матеріалу розглянуто у 2-х наближеннях: постійної довжини вільного пробігу фононів і довжини вільного пробігу, що залежить від частоти за рахунок N- і U-процесів міжфононних зіткнень, які актуальні в області температур 300 К й вищих і здатні модифікувати розсіювання на границях. З результатів розгляду випливає, що в наближенні постійних довжин вільного пробігу електронів і фононів виграш в термоелектричній добротності з переходом від монокристала до наноструктурованого, екструдованого або SPS-матеріалу на основі порошку не виявлено. Однак з врахуванням залежності довжини вільного пробігу фононів від частоти встановлено, що у разі переходу від монокристалічного матеріалу до матеріалу на основі порошку термоелектрична добротність може зрости приблизно вдвічі у порівнянні з монокристалом за орієнтованого розташування площин спайності формотвірних елементів, або приблизно на 20 % за випадкового розташування цих площин. При цьому розміри сферичних часток наноструктурованого матеріалу або наноконтактів між мікропівсферами мають перебувати в межах 10 - 40 нм.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236 + В377.151 + Ж370.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23042 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського