РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000521901<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ігрунова К. М. 
Фактор некрозу пухлин TNF-<$Ebold alpha> як регулятор балансу мітозу і апоптозу у культурі клітин HEP-2 / К. М. Ігрунова, І. В. Дзюблик, О. П. Трохименко, С. О. Соловйов, Д. В. Ватліцов // Зб. наук. пр. співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2013. - Вип. 22, кн. 4. - С. 459-467. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Сьогодні проблема дослідження балансу мітозу і апоптозу є вкрай актуальною. Вона тісно пов'язана з вивченням механізмів регуляції проліферативної активності клітин за допомогою біологічно активних речовин як ендогенного, так і екзогенного походження. Серед них на увагу заслуговують індуктори проліферації клітин, що впливають на певні фази клітинного циклу (індуктори синхронізації), та індуктори програмованої загибелі клітин (індуктори апоптозу). Вкрай актуальною є розробка методичних підходів до вивчення механізмів біологічної дії прозапальних ендотоксинів у культурі клітин за контрольованих умов in vitro, проте досі такі дослідження проведені не були. Мета роботи - дослідження впливу TNF-<$Ealpha> на баланс мітозу і апоптозу перещеплювальної культури клітин карциноми гортані людини HEP-2 залежно від фази її росту в момент початку дії індуктора. Застосовано методи дослідження - культивування клітин in vitro, цитофлюориметричні, математичні. TNF- вносили на сформовані клітинні моношари перещеплювальної культури клітин HEP-2 через 24, 48 і 72 год від початку культивування, клітинний цикл і апоптоз вивчали через 24 год після початку дії індуктора. Під час обробки одержаних числових значень балансу мітозу й апоптозу клітин у різних фазах росту культури використовувався пакет програм Mathcad 15. Для побудови графіків залежності розглянутих функцій від відповідних параметрів, а також для пошуку критичних точок на побудованих графіках використовувався стандартний метод сплайн-інтерполяції. Розроблено адекватну модель для дослідження та прогнозування впливу біологічно активних речовин, і, зокрема, природного ендотоксину TNF-<$Ealpha>, на фази клітинного циклу та перебіг апоптозу перещеплювальної культури клітин HEP-2 за контрольованих умов, тобто на клітинах однієї генерації з урахуванням фази її росту в момент початку дії індуктора. Встановлено, що TNF-<$Ealpha> у фізіологічній концентрації 50 пг/мл є найбільш ефективним регулятором балансу мітозу й апоптозу у випадку дії на клітини культури, які знаходяться в середній - пізній логарифмічній фазі росту, тобто на старіючі та старі клітини. Разом з тим TNF- не впливав на ранні стадії апоптозу в клітинах на всіх фазах росту культури. В системі in vitro TNF-<$Ealpha>, використаний у фізіологічній концентрації як індуктор апоптозу, виявився одночасно й індуктором синхронізації культури клітин в S-фазі циклу та селективно сприяв накопиченню в культурі HEP-2 найбільш стійких клітин без ознак апоптозу або таких, в яких апоптичні зміни були зворотними. Одержані результати надають змогу зробити припущення, що і на рівні цілісного організму TNF-<$Ealpha> сприяє стабілізації найбільш життєздатних клітин серед молодих клітин певних генерацій (наприклад, імунокомпетентних клітин) та елімінації старіючих, старих та ушкоджених клітин, що виконали свої біологічні функції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.682.6-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70307 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського