РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000527186<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Трунова О. К. 
Біологічно активні комплекси етилендиаміндиянтарної кислоти з 3-d металами. (Синтез, будова, властивості) : автореф. дис. ... д-ра хім. наук : 02.00.01 / О. К. Трунова; НАН України, Ін-т заг. та неорган. хімії ім. В.І. Вернадського. - К., 2012. - 44 c. - укp.

Вивчено синтез та досліджено моно-, гетерометальних та змішанолігандних комплексів 3-d металів (Мn2+, Ре3+, Со2+, Сu2+, Zn2+) на основі етилендиаміндиянтарної кислоти, вивчено їх властивості (фізико- і, фотохімічних, біологічно активних) і структурних особливостей. Відпрацьовано методику синтезу edds з максимальним виходом 90 %. Вперше проведено квантово-хімічні розрахунки геометричних ізомерів edds. Показано методом РСА, що за рахунок внутрішніх - та міжмолекулярних водневих зв'язків всі донорні групи в молекулі edds стягуються в єдиний координаційний вузол, який є матрицею для формування комплексів металів. Вперше розроблено темплатний синтез монометальних комплексонатів Зd- металів з edds. Вперше одержано нанодисперсний комплекс Fe edds з розміром частинок 14 - 28 нм. Показано, що система тіксотропно оборотна в широкому інтервалі рН та концентрацій. Вивчено комплекси 3-d металів з edds в розчинах і твердому стані. Показано утворення комплексів складу 1:1; 2:2 і 1:2, в яких іони Зd- металів формують викривлене октаедричне оточення. Встановлено закономірності утворення монометальних комплексів в залежності від концентрації та природи металу (іонного радіусу, ступеня окиснення, будови електронної оболонки спорідненості до донорних атомів ліганду). Вперше синтезовано та досліджено змішанолігандні комплекси 3-d мета з edds, винною, лимонною, янтарною кислотами та тіосечовиною за еквімолярного співвідношення компонентів. Відпрацьовано методики синтезу гетерометальних комплексів 3-d металів edds. Встановлено області існування різних комплексних форм в залежності рН розчинів, оцінена їх стійкість. Досліджено біодеградацію edds і фотохімічну активність її комплексів Мn(ІІ) і Fe(ІІІ). Встановлено, що за фотодеструкції комплексів утворюються 6 амінокислот, що обумовлює їх біологічну активність. Проведено токсикологічні випробування edds і комплексів 3-d металів на її основі. Встановлено, що сполуки належать до речовин IV групи токсичності (ЛД50 = 5 200 - 7 000 мг/кг). Проведено випробування комплексонатів як рістстимулювальних препаратів для рослин, кормових добавок для тварин та лікарських препаратів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г116.6,0 + Г270,0 + Г3,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА396045 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського