РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000527887<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Баркарь У. Я. 
Поняття чисел "один" / "два" та їх реалізація в німецькій і українській мовах (семантико-етимологічне дослідження) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / У. Я. Баркарь; Міжнар. гуманітар. ун-т. - Одеса, 2014. - 20 c. - укp.

Вивчено зародження та розвиток понять чисел "один" і "два" та їх вербальні реалізації у німецькій та українській мовах. Число досліджено як абстрактний психологічний концепт, що віддзеркалює в мові еволюцію мисленнєвих процесів людини й еволюцію картини світу в цілому. Найпростіші числа "один" і "два" розглянуто у взаємозв'язку, що свідчить про їх єдині витоки під час зародження. Підхід базується на розумінні первинної бінарності в природі квантитативних одиниць. Згодом із двоїчного поняття, вираженого через індоєвропейський протокорінь *kwa, утворилося число "один" як його частина. За допомогою психолінгвістичних методів і на основі вивчення фольклору обох мов доведено домінування концепту одиничності у мисленні сучасної людини на противагу архаїчному концепту двоїстості. Введено термін парна формула та розраховано індекс бінарності мови. На матеріалі текстів середньо- та нововерхньонімецької, давньоукраїнської та сучасної української мов, а також із залученням лексикографічних джерел різних типів здійснено семантико-етимологічний аналіз відповідних лексичних одиниць та морфем, які у своїй основі містять позначення чисел "один"/"два", що дозволяє вивести їх спільні для німецької й української мов архетипи у вигляді *kwa, *pa/*bа, *kwana, *kwara, *tara та дослідити їх глибинну семантику у діахронії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-212.3 + Ш141.14-212.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА406123 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського