РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000527912<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Меженський В. М. 
Наукові основи формування колекції та удосконалення методів добору нетрадиційних плодових і декоративних культур : автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.01.05 / В. М. Меженський; НААН України, Ін-т рослинництва ім. В.Я. Юр'єва. - Х., 2012. - 44 c. - укp.

Розроблено наукові основи формування колекції, яка складається з 316-ти видів, підвидів, різновидів і гібридів 61-го роду родин Actinidiaceae, Adoxaceae, Annonaceae, Berberidaceae, Betulaceae, Caprifoliaceae, Cornaceae, Ebenaceae, Elaeagnaceae, Grossulariaceae, Moraceae, Rhamnaceae, Rosaceae, Schisandraceae і налічує 1 120 зразків, у т. ч. 730 сортів і добірних форм. Зібрана колекція розширює різноманіття генетичних ресурсів рослин для подальшої селекції та сільськогосподарського виробництва. Уперше в південній частині Сходу України інтродуковано та досліджено 156 нових таксонів видового та підвидового рівня 41-го роду. Удосконалено господарсько-ботанічну класифікацію плодових рослин, яка систематизує й однозначно розподіляє їх між класами зерняткових, кісточкових, ягідних та горіхових. За фенологічними особливостями, зимостійкістю, стійкістю до приморозків, шкідників і збудників хвороб, біохімічним складом плодів, декоративними якостями дібрано та використано у селекційній практиці джерела і донори господарсько цінних ознак. Створено 9 сортів глоду, дерену, обліпихи та хеномелесу, які у 2000 - 2001 pp. занесено до Державного реєстру сортів рослин України. Зареєстровано в НЦГРРУ 27 зразків плодових і декоративних культур власної селекції та виділених з колекції. Запропоновано уніфіковані шкали міжнародного формату для оцінювання деревних рослин за декоративністю та ознаками стійкості до чинників довкілля, що дозволяють переформувати дані, отримані за допомогою інших шкал. Удосконалено методи аналітичної та синтетичної селекції нетрадиційних плодових культур. Визначено сорти плодових культур, перспективні для промислового й аматорського садівництва, та декоративні сорти основного та додаткового асортиментів. Визначено ефективні прийоми насіннєвого та вегетативного розмноження з урахуванням особливостей передпосівної підготовки насіння, способів і термінів сівби насіння, прищепної сумісності. Основними результатами роботи є розробка методики формування, вивчення та збереження генетичних ресурсів нетрадиційних плодових і декоративних деревних культур, формування колекцій і розширення генетичного різноманіття, добір зразків за цінними господарськими ознаками, створення сортів нових плодових культур та впровадження нетрадиційних культур у виробництво.


Індекс рубрикатора НБУВ: П25-312 + П278-312

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА391589 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського