РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000528115<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фартушна Ю. В. 
Фазові рівноваги в трикомпонентних системах Ti-Dy-[Si, Sn, Al] та механічні властивості сплавів : автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.04 / Ю. В. Фартушна; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці, 2012. - 20 c. - укp.

Досліджено фазові рівноваги в системах Ti-Dy-Si та Ti-Dy-Sn в концентраційних областях Ti-Ti5Si3-Dy5Si3-Dy та Ті-Ti5Sn3-Dy5Sn3-Dy і в системі Ti-Dy-Al в області Ti-TiAl-DyAl2-Dy. Підтверджено існування потрійної сполуки TiDySi. Встановлено, що вона утворюється за перитектичною реакцією за температури, дещо нижчій за 1 695 °С. Вперше знайдено потрійну сполуку Ti4.2-4.3Dy0.8-0.7Sn<~3, визначено її кристалічну структуру, а також встановлено, що вона плавиться конгруентно за температури, дещо вищої за 1 543 °С. Показано, що DyAl2 зазнає поліморфного перетворення за ~1 200 °С, а фази α1 і а2, які в подвійній системі беруть участь у рівновагах лише з твердими фазами, в потрійній системі утворюються за участю рідини. Порівняльний аналіз будови діаграм стану систем Ті-РЗМ-р-елемент показав, що за відносною термодинамічною стабільністю сполук R5X3 та Ті5Х3 вони поділяються на три групи. Запропоновано фактор δ = ∆fH [R5X3] / ∆fH [Ті5Х3], який визначає належність системи до однієї з груп і зроблено прогноз будови невивчених систем. Досліджено механічні властивості сплавів систем Ti-Sn, Ті-Al та Ti-Dy-{Sn, Al}. Показано, що концентраційні залежності міцності та пластичності сплавів Ti-Sn та Ti-Dy-Sn демонструють максимум за вмісту олова 10 - 15 % (ат.), поблизу фазової межі (Ті) / (Ti)+(Ti3Sn). Це пояснено дуальною природою пересиченого твердого розчину, який на макрорівні є невпорядкованою фазою, проте містить антифазні нанодомени впорядкованого інтерметаліду Ti3Sn. Інтерметалід Ti3Sn нестехіометричного складу демонструє високу пластичність за кімнатної температури (15 % на згин, > 60 % на стиск) та аномально низький модуль Юнга (5 ГПа за 75 °С). Вперше встановлено наявність бездифузійного фазового перетворення 1-го роду в інтерметаліді Ti3Sn близько 75 °С.


Індекс рубрикатора НБУВ: К235.160.43 + К235.160.62

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА390026 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського