РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000531667<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чернявський П. В. 
Регуляція внутрішньоклітинного обміну ліпідів препаратом <$E bold omega>-3-фосфоліпідів із морських організмів при дефіциті есенційних жирних кислот у щурів / П. В. Чернявський, З. М. Даценко, Л. Г. Моісеєва, Н. В. Канівець, О. П. Козуліна, А. М. Борода, О. С. Абакумова // Укр. біохім. журн.. - 2006. - 78, № 5. - С. 101-113. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Установлено, що дефіцит есенційних жирних кислот (ЕЖК) у мікросомних мембранах (МСМ) функціонально різних тканин у щурів індукує специфічні модифікації у складі жирних кислот фосфоліпідів (ФЛ), в т.ч. і плазмалогенів (ПГ), а також істотно впливає на активність фосфоліпази A2. Показано, що у цьому випадку у ФЛ спостерігаються значні зміни вмісту арахідонової (АК), докозапентаєнової (ДПК) і докозагексаєнової (ДГК) кислот, фосфатидихоліну (ФХ), фосфатидилетаноламіну (ФЕА) та ПГ. У разі дефіциту в організмі ЕЖК виявлено кількісний перерозподіл АК, ДПК і ДГК у загальних ФЛ і ПГ МСМ, який залежить від функцій тканин. Найчутливішими до дефіциту ЕЖК виявилися мозок, серце та репродуктивні органи (РПО). Низький рівень ДГК і плазмалогенних ФЛ за дефіциту ЕЖК свідчить, що вміст ПГ значно впливає на рівень поліненасичених ЖК. ПГ можуть слугувати депо АК і ДГК. Додавання до дієти щурів препарату <$E omega>-3-фосфоліпідів із морських організмів, в якому міститься значна кількість ДГК і ейкозапентаєнової ЖК, підвищує кількість ПГ та зменшує вміст АК у мозку, серці та РПО. Встановлено також, що дефіцит ЕЖК у тканинах сприяє збільшенню в них вмісту лізоФЕА, лізоФХ і вільних ЖК, що узгоджується з підвищенням активності ендогенної та плазмалогенселективної форм фосфоліпази A2. Введення щурам досліджуваного препарату <$E omega>-3-фосфоліпідів за дефіциту ЕЖК зумовлює зменшення кількості вільних ЖК, лізоФЛ та активності фосфоліпази A2 у мікросомах, нормалізує стан та функції тканин мозку, печінки, серця і РПО та регулює в організмі синтез біологічно активних метаболітів АК.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.2-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського