РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000531724<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Tarasenko A. S. 
Improvement of metabolic competence of isolated nerve terminals by extracellular pyruvate / A. S. Tarasenko, M. V. Linetska, L. G. Storchak, N. H. Himmelreich // Укр. біохім. журн.. - 2006. - 78, № 5. - С. 51-62. - Бібліогр.: 26 назв. - англ.

Зазначено, що енергетичний обмін має велике значення для функціональної активності нервових клітин. Останнім часом одержано беззаперечні докази, що глюкоза не є єдиним енергетичним субстратом, який нейрони здатні використовувати, і що продукти гліколізу, лактат і піруват, що вивільнюються в міжклітинний простір астроцитами, є преферентними енергетичними субстратами для цих клітин. Мета дослідження - з'ясувати, чи може піруват як додатковий енергетичний субстрат впливати на процес генерації протонного градієнта (ГПГ) на мембрані синаптичних пухирців і на акумуляцію у везикулах гальмівного нейромедіатору (НМ) ГАМК. В експериментах використано синаптосоми головного мозку щурів. Інструменти дослідження: потенціалчутливий флуоресцентний зонд родамін 6G, pH-чутливий флуоресцентний зонд акридин оранжевий і <$E [ nothing sup 3 roman H ]>ГАМК. Показано, що за додавання 4 мМ пірувата до позаклітинного середовища, яке стандартно містило 10 мМ глюкози, спостерігається гіперполяризація мітохондрій і підвищення вмісту АТР із <$E 3,48~symbol C~0,30> до <$E 4,38~symbol C~0,23> нмоль/мг білка. Збільшення кількості АТР корелює з ефективнішим накопиченням акридину оранжевого та <$E [ nothing sup 3 roman H ]>ГАМК у синаптичних везикулах (СВ) нервових закінчень. Як наслідок впливу пірувату на ГПГ на мембрані везикул (МВ) і розподіл НМ між цитозолем і везикулами відбувалося посилення вивільнення <$E [ nothing sup 3 roman H ]>ГАМК шляхом екзоцитозу у 2 рази та значне зниження <$E roman Ca sup 2+>-незалежного вивільнення <$E [ nothing sup 3 roman H ]>ГАМК із цитозолю. Присутність пірувату забезпечує підтримання стабільного рівня мембранного потенціалу

плазмалеми та протонного градієнта на МВ протягом 6 - 7 год проти 4 год за відсутності пірувату. Таким чином, можна стверджувати, що основними перевагами застосування пірувату є оптимізація енергозалежних клітинних процесів, наслідком чого є активація роботи ГАМК-транспортера СВ і перебування синаптосом у стані метаболічної компетентності протягом тривалішого часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*042

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського