РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000551445<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Будзар М. М. 
Дворянська сільська садиба Лівобережної України в історико-культурному контексті XIX ст. / М. М. Будзар // Вісн. Держ. акад. керів. кадрів культури і мистец.. - 2008. - № 4. - С. 111-115. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Досліджено проблему еволюційного розвитку дворянської сільської садиби Лівобережної України як культурного феномену в історичному просторі XIX ст. і визначено основні суспільні чинники даного процесу. Зроблено висновок, що особливості функціонування дворянської заміської садиби Лівобережжя як історично-культурного феномену обумовлювалися економічними та соціальними обставинами остаточного входження українських земель до складу Російської імперії й утворенням нової суспільної групи - імперського дворянства, яке на даній території формувалося, у першу чергу, зі старшинської верхівки періоду Гетьманщини. З'ясовано, що специфіка землеволодіння у даних місцевостях обумовила великий відсоток серед маєткових утворень саме садиб середніх і дрібних власників, які у першу чергу ставали осердками культурницької діяльності. Виявлено, що у першій половині XIX ст. за умов збереження значущої ролі у житті суспільства садиби Полтавщини та Чернігівщини слугували базою для формування української інтелігенції та визначилися як осередки, у межах яких відбувалися різноманітні види художньо-мистецької праці; у другій половині сторіччя на перший план вийшли садиби, господарі яких пристосувалися до зміни соціально-економічних обставин.

Исследована проблема эволюционного развития дворянской сельской усадьбы Левобережной Украины как культурного феномена в историческом пространстве XIX ст. и определены основные общественные факторы данного процесса. Cделан вывод, что особенности функционирования дворянской загородней усадьбы Левобережья как историко-культурного феномена обуславливались экономическими и социальными обстоятельствами окончательного вхождения украинских земель в состав Российской империи и образованием новой общественной группы - имперского дворянства, которое на данной территории сформировалось, в первую очередь, из старшинской верхушки периода Гетьманщины. Установлено, что специфика землевладения в данных местностях обусловила большой процент усадеб средних и мелких собственников, которые в первую очередь становились центрами культурной деятельности. Выявлено, что в первой половине XIX ст. в условиях сохранения значительной роли в жизни общества, усадьбы Полтавской и Черниговской областей являлись базой для формирования украинской интеллигенции и реализации различных видов художественной деятельности, а во второй половине столетия на первый план вышли усадьбы, собственники которых приспособились к изменениям социально-экономических обстоятельств.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22799 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського