РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000571032<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гультяєва О. В. 
Вплив pH на ферментацію соєвої, соняшникової та ріпакової макухи у вмісті рубця корів in vitro / О. В. Гультяєва, Н. В. Голова, В. В. Влізло // Біологія тварин. - 2014. - 16, № 4. - С. 37-42. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Дефіцит енергії у раціонах високопродуктивних корів частково поповнюється жировими домішками, які можуть пригнічувати метаболізм у рубці. Проведено дослідження впливу додавання до раціону з високим вмістом макухи алкілуючої суміші на ензиматичні процеси у рубці за умов in vitro. Зразки вмісту рубця протягом 8 год інкубували з соєвою, соняшниковою та ріпаковою макухами (25 мл фільтрату вмісту рубця + 75 мл буферного розчину Мак-Доугала + 0,5 г макухи) з додаванням до інкубатів алкілуючої суміші, яка містила 100 мг бікарбонату натрію, 50 мг карбонату кальцію та 50 мг карбонату магнію. Вміст жиру в макухах становив 8,1 - 8,5 %. Введення алкілуючої суміші забезпечило стабілізацію pH вмісту рубця, наприкінці інкубування цей показник в контрольних інкубатах становив 6,54 - 6,61, а у дослідних - 6,73 - 6,82. Додавання суміші бікарбонату натрію та карбонатів кальцію і магнію підвищувало целюлозолітичну (p << 0,001) та знижувало амілолітичну активності (p << 0,05). Протеолітичні бактерії менш чутливі до pH, проте протеолітична активність у дослідних інкубатах дещо зростала. За інкубування з ріпаковою макухою у вмісті рубця виявлено меншу кількість мікробного азоту та нижчу концентрацію аміаку і лактату, у порівнянні з його інкубуванням з соняшниковою макухою. Додавання до вмісту рубця алкілуючої карбонатної суміші сприяло зростанню кількості білкового азоту за рахунок азоту мікроорганізмів у дослідженнях з усіма видами макухи (p << 0,05 - 0,001). При цьому, концентрація лактату зменшувалась (p << 0,01 - 0,001), що пояснюється зростанням pH. Додавання алкілуючої сольової суміші збільшувало кількість загальних ліпідів та неестерифікованих жирних кислот (p << 0,05 - 0,01).


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-451.2 + П60-273.90

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського