РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000571042<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Нікітов В. П. 
Біоморфологія м'язів колінного суглоба деяких представників родини чаплевих - Familia Ardeidae / В. П. Нікітов // Біологія тварин. - 2014. - 16, № 4. - С. 108-114. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наведено результати порівняльно-анатомічних досліджень м'язової системи колінного суглоба, проведених на представниках родини чаплевих - руда чапля (Ardea purpurea), сіра чапля (Ardea cinerea) та чепура мала (Egretta garzetta). За допомогою макроскопічного препарування встановлено, що на колінний суглоб впливають такі м'язи як краніальний клубово-великогомілковий, латеральний клубово-великогомілковий, середній стегново-великогомілковий, огинаючий м'яз, клубово-малогомілковий, латеральний згинач гомілки, медіальний згинач гомілки, внутрішній стегново-великогомілковий, зовнішній стегново-великогомілковий, лобково-сідничо-стегновий. Слід зазначити, що зовнішній стегново-великогомілковий м'яз виявлено лише у сірої чаплі та малої чепури. Результати досліджень свідчать про те, що ступінь диференціації м'язів колінного суглоба зумовлений крокуючим типом біпедальної локомоції, а також біоморфологічними особливостями статики та пристосуванням тазових кінцівок як до польоту, так і до пересування по твердому субстрату, що, у свою чергу, накладає певні відбитки на ступінь розвитку м'язових груп, а також кожного окремого взятого м'яза. Визначено, що більшість із досліджених м'язів мають поздовжньо-волокнисту структуру волокон, тоді як в дистальній частині клубово-малогомілковий м'яз та середній стегново-великогомілковий м'яз являються двоперистими. Під час зважувань встановлено, що ступінь розвитку м'язів-розгиначів колінного суглоба у рудої та сірої чапель в 1,03 разу більший за ступінь розвитку м'язів-згиначів, тоді як у малої чепури навпаки, ступінь розвитку м'язів-згиначів в 1,38 разу більший, ніж ступінь розвитку м'язів-розгиначів. Щодо розвитку окремих м'язів, то у досліджених чаплевих, серед м'язів-розгиначів, найбільшого ступеня розвитку зазнав середній стегново-великогомілковий, а найменшого - огинаючий м'яз. Серед м'язів-згиначів колінного суглоба найбільшого ступеня розвитку зазнав клубово-малогомілковий м'яз, а найменшого - внутрішній стегново-великогомілковий м'яз у рудої чаплі та зовнішній стегново-великогомілковий у сірої чаплі і малої чепури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.2 + Е623.353.517 Ard*69

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського