РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000578514<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Харченко Ю. В. 
Культурно-цивілізаційні витоки формування політичного як суспільного феномену / Ю. В. Харченко // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2014. - № 2. - С. 61-64. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

На базі соціально-філософського дослідження феномена політичного визначаються основні культурно-цивілізаційні детермінанти його формування та виводиться концепт політичного. Отже, протополітичне сформувалося як похідна від суперечливої природи людини, через наявне в ній раціональне та ірраціональне, свідоме й несвідоме. Дійсно, людина як на інтуїтивному рівні, так й інтелектуальним способом здійснює контроль над речами чи то з позиції сили, чи то з позиції мудрості. Звідси випливає, що політичні знання не завжди лежали в основі управління державою. Аналіз культурно-цивілізаційних витоків формування політичного як суспільного феномену показав, що суб'єкти політики, об'єкти політики, політичні процеси, політична влада, політичні ідеї й концепції, політичні відносини, які можна розглядати як його ключові елементи, у стародавніх цивілізаціях уже були достатньо сформованими, хоча і відрізнялися суттєво від сучасних. Суб'єктами політики в архаїчні часи були безпосередні учасники політичних відносин (в різних культурах правителів називали по-різному) - жерці, фараони, царі, імператори, які виступали носіями верховної божественної влади. Їм приписувалася іпостась напівбожества-напівлюдини, яка сприймалася як особливий дар, що надавав змогу управляти речами на рівні розуміння глибинних принципів матерії й духу, землі й неба, життя та смерті, істини та мудрості. Інші суб'єкти політичного (серед них громадяни, соціальні групи, нижчі прошарки суспільства) як правило не брали активної участь у реалізації державної влади. Як правило, суб'єкт політики є структурно організованим і являє собою цілісний соціальний інститут (якщо це політична партія, суспільний рух, держава, ЗМІ, ініціативна група громадян тощо), проте, в стародавніх культурах верховна влада не виступала привілеєм звичайної людини. Зазначено, що не було ілюзії доступності влади або причетності до політичного процесу. В Давньогрецькому ж полісі громадяни вже добре розуміли різницю між публічною та латентною політикою. Як правило, під об'єктами політики розуміють суспільні проблеми, що виникають у процесі розвитку суспільства. Розв'язання цих проблем потребує адекватного реагування усієї системи політичних інститутів, а також прийняття ефективних управлінських рішень. Однак у стародавніх суспільствах, як уже зазначалося, прийняття політичних рішень було прерогативою лише вузького кола "посвячених у таємницю" осіб.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*666

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського