РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000580314<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Здещиц В. М. 
Методи та засоби дослідження геомеханічних процесів у гірському масиві / В. М. Здещиц, М. В. Шолох, М. П. Сергєєва // Гірн. вісн.. - 2014. - Вип. 98. - С. 147-152. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

У разі видобування корисної копалини зі сліпих покладів (СП) на глибоких горизонтах актуальною є проблема погашення виробленого простору. Утворення підземних пустот значних розмірів за відсутності планомірної їх ліквідації після закінчення очисного виймання створює небезпечні умови праці внаслідок самообвалень, у разі яких виникають повітряні удари, що роблять в окремих випадках руйнівний вплив на гірничі виробки і механізми, які розташовані на значній відстані від місця обвалення. Знання закономірностей мінливості напружено-деформованого стану масиву гірських порід (ГП) навколо очисного простору, об'ємів, часу і характеру обвалення порід надасть змогу запобігти виникнення повітряних ударів. Аналіз відпрацювання СП на глибоких горизонтах показав, що самообвалення в очисному просторі залежить не тільки від параметрів оголення та їх стану, але і від інтенсивності загального характеру зрушення вміщуючих порід, що свідчить про збільшення об'єму раніше утвореної воронки на поверхні від 500 до 3000 м, а в зоні зрушення концентричних тріщин. Розглянуто заходи створення умов для стійкого стану поверхонь, оголених гірничими роботами під час інтенсивного видобування корисних копалин, без яких неможливі безпека праці робітників, можливість найбільш раціонального використання вже порушеної частини підземного гірського масиву (ГМ). Аналіз критеріїв руйнування найбільш придатних для ГП показав, що основною механічною характеристикою, є межа міцності на одноосьовий стиск, яка одержана за лабораторних умов. Показано, що прогнозування проявів гірського тиску ускладнюється на етапі видобування корисної копалини зі СП на глибоких горизонтах в структурно-геологічних порушеннях ГМ. Доведено, що аналітичні та числові методи оцінки стану ГМ в основному спрямовані на виявлення детермінованих геомеханічних закономірностей і не враховують складного стохастичного характеру процесів в неоднорідному структурно-порушеному середовищі. Розроблено теоретичні положення дослідження математичного моделювання вимірювальних, реєструючих, обчислювальних і камерально-графічних маркшейдерсько-геодезичних напівавтоматичних систем для оцінки стану геомеханічних процесів у разі формування виробленого простору.


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60802 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського