РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000581957<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фаріон І. Д. 
Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у XIV - XVII століттях: мовна свідомість, мовна дійсність, мовна перспектива : монографія / І. Д. Фаріон; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2015. - 654 c. - Бібліогр.: с. 589-627 - укp.

Висвітлено історію перших діахронних соціолінгвістичних досліджень в українському та зарубіжному мовознавстві та сформульовано основні засади діахронної соціолінгвістики. Визначено методологію вивчення суспільного статусу староукраїнської (руської) мови в діахронії: ідеї, обставини, хронологія. Досліджено історичне становлення лінгвономенів "руська мова (язик)", "проста мова" у контексті мовно-етнічної (національної) свідомості українців. Вивчено процеси виникнення феномену "проста мова" як наслідку Реформації та способу розширення функцій староукраїнської (руської) мови і закріплення її статусу. Розкрито поняття мовної ієрархічності з новоствореним терміном "проста мова" на тлі формованої опозиційності своє - чуже: мова - язик, проста мова - церковнослов'янська мова, руська мова - польська мова. Виявлено роль позамовних чинників ("духу часу") в еволюції суспільного статусу староукраїнської (руської) мови в контексті епох Відродження, Реформації, Контрреформації та Бароко. Проаналізовано правові документи у соціолінгвістичному контексті та з'ясовано основні напрями рецепції староукраїнської (руської) мови у середовищі урядово-шляхетської еліти. Розкрито значення терміна "лінгвосоціум" як інструменту вивчення мовної картини гетьманських канцелярій. Реконструйовано та проаналізовано мовну свідомість та мовно-етнічну свідомість провідних духовно-освітніх середовищ у контексті формування нової, українськомовно-етнічної єдності. Показано роль та місце староукраїнської (руської) мови у системі суспільних цінностей в контексті персоналістичної лінгвофілософії. Визначено основні тенденції староукраїнськомовного (руського) виміру в освітньому дискурсі: пріоритетність, кодифікованість, комунікація.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА792814 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського