РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000596795<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Швець Л. С. 
Гонадотоксичні ефекти чинників техногенного забруднення довкілля / Л. С. Швець, Л. Є. Ковальчук // Галиц. лікар. вісн.. - 2015. - 22, 3 (ч. 2). - С. 108-111. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

За умов несприятливої екологічної ситуації в Україні, проблема прогнозування впливу техногенного забруднення довкілля на фертильність живих організмів є вкрай актуальною. Мета роботи - встановити гонадотоксичні ефекти чинників техногенного забруднення довкілля за допомогою поєднання тесту на індукцію домінантних летальних мутацій (ДЛМ) з оцінюванням морфологічних змін сперматогенного епітелію білих щурів. Досліджено по 5 самців білих щурів, які утримувались у різних районах Івано-Франківської області протягом двох місяців, після чого кожного з них спарювали з трьома самками. У останніх визначали постімплантаційну смертність (ПІС), частоту ДЛМ; у самців - гістологічні зміни сперматогенного епітелію. Встановлено, що ПІС у самок, індукована самцями, які перебували у містах Калуш, Бурштин і в зоні посиленого радіологічного району с. Стецева, була більшою в 3,50; 3,26 і в 2,86 рази, відповідно, на противагу до такої з контрольного м. Косова. Доведено погіршення фертильності самців із забруднених регіонів за кількістю запліднених ними самок, рівня загальної загибелі ембріонів (для тварин із вищеназваних забруднених міст <$E chi sup 2> склав 10,42; 5,73 і 7,68). Виявлено, що частота ДЛМ у білих щурів з м. Калуша, м. Бурштина і с. Стецева перевищувала контрольний показник на 24,68; 21,50 і на 21,00 %, відповідно. У щурів з усіх забруднених міст виявлено гістологічні зміни сім'яних канальців, які полягали у дезінтеграції процесів сперматогенезу. Індекс сперматогенезу у сім'яниках щурів з м. Бурштина був вірогідно нижчим ніж у контролі, у тварин з м. Калуша та с. Стецева виявлено тенденцію до його зменшення. Висновок: доведено, що техногенне забруднення довкілля зумовлює зменшення фертильності щурів-саців, значне зростання ПІС, ДЛМ, морфологічні порушення в сперматогенному епітелії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.1 + Р696.61-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69358 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського