РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000599951<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Харитонов В. М. 
Особливості хімічного складу піроксенів Кропивнянського родовища фосфор-титанових руд (Україна) / В. М. Харитонов, О. В. Липко // Наук. вісн. Нац. гірн. ун-ту. - 2015. - № 5. - С. 6-13. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Мета роботи - виявлення закономірностей розподілу основних і домішкових мінералоутворювальних компонентів в індивідах піроксенів, та типоморфних ознак хімізму представників цієї групи мінералів із фосфор-титанових руд Кропивнянського родовища (КР). Проведено мікрозондовий аналіз за допомогою РЕММА 102-02, розрахунок повних кристалохімічних формул і мінального складу за оксогеновою методикою, порівняльний аналіз хімічного складу піроксенів КР та інших титанових родовищ України та світу. В анортозит-рапаківігранітних плутонах Українського щита рудоносні габроїди з підвищеним або високим вмістом апатиту належать до сублужного ряду; моноклінні піроксени у високо-фосфорних базитах частіше представлені Ti-авгітом або феросилітом. Піроксени КР характеризуються низьким вмістом Si та Mg, а також більшим - Ti, Al, Fe, Mn, Ca, Na в порівнянні з піроксенами родовищ України та світу. За особливостями хімічного складу кропивнянські піроксени розташовуються в полі висококальцієвого авгіту діаграми Г. І. Хесса. У результаті досліджень піроксенів КР встановлено, що від периферії до центру їх зерен збільшується кількість Si, Fe, Mn, Na та V. У центральній частині індивідів зменшується кількість кальцію, у порівнянні з периферією. Розподіл значень вмісту Ti, Al, Mg і Sc не має чіткої закономірності в межах окремих зерен. Виявлено відмінність хімічного складу кропивнянських піроксенів у порівнянні з мінералами цієї групи з інших титанових родовищ. Встановлено закономірність розподілу хімічних елементів у межах окремих піроксенових індивідів КР у напрямку від їх периферії до центральних частин. Особливості хімічного складу піроксенів КР можна застосовувати як критерії для пошуково-оціночних робіт на прояви фосфор-титанової сировини в межах площ, близьких за геологічною будовою до території розміщення КР. Можливе їх використання для визначення різновиду мінералізації (апатит-ільменітова чи ільменіт-ульвіт-титаномагнетитова з апатитом). Так за хімічним складом піроксени Стремигородського та Носачівського родовища (апатит-ільменітові руди) суттєво відрізняються від піроксенів КР (ільменіт-ульвіт-титаномагнетитові руди з апатитом) вмістом Si, Mg, Al, Fe і Ca. Інформацію про хімізм піроксенів важливо враховувати під час складання рекомендацій з використання продуктів збагачення кропивнянських P - Ti руд. Адже, після вилучення з них титаномагнетитового, ільменітового та апатитового концентратів, будуть скупчуватись суттєві об'єми олівін-піроксенового й олівін-плагіоклаз-піроксенового продуктів. Одним з напрямів їх використання може стати вилучення скандію та ванадію. Рівень скандієносності кропивнянських піроксенів (у середньому 8300 г/т) майже в 1400 разів є вищим за кларк скандію. Їх ванадієносність (5300 г/т) перевищує кларк ванадію в 60 разів. Мінімальні промислові значення вмісту зазначених металів становлять 100 і 1000 г/т відповідно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.683.11-43 + Д59(45УКР)33

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16377 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського