РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000606482<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фаріон І. Д. 
Суспільний статус староукраїнської мови в XIV - XVII століттях : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.01 / І. Д. Фаріон; НАН України, Ін-т укр. мови. - Київ, 2015. - 49 c. - укp.

Уперше в українському мовознавстві запропоновано монографічне дослідження з діахронної соціолінгвістики. У центрі різноспектрової проблематики - еволюція статусу староукраїнської (руської) мови впродовж ХІV - ХVІІ ст. на тлі суспільно-політичних обставин, релігійної та ідейно-філософської парадигми часу, аналізу реконструйованої мовної і мовно-етнічної (національної) свідомості урядово-шляхетської та духовно-освітньої еліти. Розглянуто історію перших діахронних соціолінгвістичних досліджень в українському та зарубіжному мовознавстві, визначено методологію вивчення суспільного статусу староукраїнської (руської) мови в діахронії як єдності ідей, обставин, часу. Проаналізовано процеси формування феномену проста (руська) мова й інших лінгвономенів (язик, наріччя, річ, діалект, бесіда, письмо) та їхніх етноатрибутивних складників як наслідку суспільно-політичних обставин та ідейно-філософських вимірів часу. Уперше проаналізовано правові документи XIV - XVII ст. в соціолінгвістичному аспекті та визначено основні напрями рецепції староукраїнської (руської) мови в середовищі урядово-шляхетської еліти із запровадженням термінів лінгвоправовий та лінгвотеоретичний лінгвосоціум для вивчення мовної картини гетьманських канцелярій. Увагу приділено реконструкції та аналізу мовної та мовно-етнічної (національної) свідомості провідних духовно-освітніх середовищ і окремих мовних особистостей у контексті формування нової українськомовно-етнічної єдності. Висвітлено основні тенденції українськомовного виміру в освітньому дискурсі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА418218 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського