РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000609713<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Наконечна С. А. 
Алостатичний тип відповіді ферментного складу крові тваринного організму на хронічний вплив чинників стресу / С. А. Наконечна // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. - 2016. - № 1. - С. 18-23. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено тип відповіді тваринного організму на вплив хімічного стресора, зокрема, вивчено динаміку гематологічних показників, ферментний склад крові. Тривалість експериментів становила півтора місяця. У дослідних і контрольних групах налічувалося по 15 тварин (білі щури-самці) лінії Вістар. Випробувано дози 1/10 DL50, 1/100 DL50, 1/1000 DL50. Речовини у вигляді водних розчинів вводили в шлунок вранці натще за допомогою зонда протягом 45 діб відповідно до методичних рекомендацій О. Н. Єлізарової . Протягом доби спостерігали за поведінкою і станом тварин. Контрольна група тварин одержувала дистильовану воду (1мл на 100 г маси). Каталітичну концентрацію церулоплазміну сироватки крові визначали спектрофотометрично за методом Равіна, активність сироваткової лактатдегідрогенази (ЛДГ) - спектрофотометрично, малатдегідрогеназу (МДГ) яблучної кислоти - спектрофотометрично за 340 нм, активність аланінової та аспарагінової амінотрансфераз - колориметрично за утворенням гідразону піровиноградної кислоти після додавання 2,4-динітрофенілгідразину. Амінотрансферазну активність сироватки розраховували за калібрувальними кривими. Результати виражали у мікромолях на мілілітр білка за годину (мкмоль/мл білка/год), вимірювання проводили на фотометрі (довжина хвилі 340 нм). За результатами проведеного дослідження з'ясовано, що використані стресори однаково впливали на ферменти сироватки крові: малатдегідрогенази, лактатдегідрогенази, знижуючи в усіх випадках їх активність. Зміни динаміки дегідрогеназ крові були менш виражені в групах тварин, які одержували іоногенну ПАР АФС 9-6 КМ, ніж у групах тварин, що зазнавали впливу неіонної ПАР АФ 9-12. Висловлено припущення, що це пов'язано з кращим метаболізмом іонної ПАР у порівнянні з неіоногенною, яка менше включається в метаболізм і більше виступає як чужорідна речовина. Клітини крові реагують на неї більше, ніж на іоногенну. Доза 1/1000 не була діючою. Висновки: у результаті тривалого експерименту (45 діб) виявлено стійку стабілізацію інтегральних показників ферментного складу крові після хронічної дії похідних фенолу. Доведено, що низькі дози досліджуваних ксенобіотиків можуть активувати адаптивні стрес-реакції, які формують стійкість організму за їх хронічного впливу на 45-ту добу експерименту. Негативні зміни ферментних показників крові до 15-ї доби та стійка їх стабілізація до 30-ї доби й далі до 45-ї доби експерименту трактуються як алостатичний тип відповіді тваринного організму на довготривале введення ксенобіотиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.2-64 + Р252.711

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16160 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського