РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000623282<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Хайтович М. В. 
Побічні реакції на лікарські засоби: епідеміологія, фактори ризику та шляхи профілактики / М. В. Хайтович // Сімейна медицина. - 2016. - № 4. - С. 30-34. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Побічні (несприятливі) реакції на лікарські засоби (ПРЛЗ) спричиняють 3,5 % випадків госпіталізації, досить часто призводять до фатальних наслідків і завдають значну економічну шкоду. Мета дослідження - проаналізувати останні дані літератури щодо захворюваності, факторів ризику та перспективних шляхів профілактики ПРЛЗ. Передбачувані ПРЛЗ на амбулаторному етапі зустрічаються в середньому у 2,0 %, на стаціонарному - у 10,1 % пацієнтів. Серйозні ПРЛЗ частіше викликані антитромботичними, нестероїдними протизапальними лікарськими засобами (ЛЗ) та ЛЗ для лікування серцево-судинної системи; у країнах, що розвиваються ПРЛЗ частіше викликані антиретровірусними та протитуберкульозними ЛЗ. Серед причин ПР у дітей на першому місці введення вакцини, часто виявляють ПР у разі вживання протипухлинних ЛЗ і антибіотиків. Серйозні побічні реакції найчастіше зумовлені вживанням парацетамолу, аспарагінази й ібупрофену. Серед основних факторів ризику розвитку ПРЛЗ: похилий вік, жіноча стать, коморбідність, поліпрагмазія, тяжкість стану, самолікування, генетична схильність до алергійних реакцій та змін фармакокінетики. Оскільки майже половина ПРЛЗ може бути попереджена, великого значення набуває обізнаність медичних працівників, фармацевтів, пацієнтів з питань факторів ризику ускладнень фармакотерапії, діагностики та своєчасного інформування про ПРЛЗ, персоналізованого лікування. Під особливим контролем мають бути пацієнти похилого віку, діти раннього віку, вагітні, пацієнти, які одержують 5 і більше лікарських засобів, пацієнти із серцевою недостатністю, порушенням функції печінки та нирок. Потрібно застосовувати фармакогенетичні дослідження, особливо у пацієнтів групи ризику. Поширення поінформованості та навичок з менеджменту ризику розвитку ПРЛЗ у лікарів, фармацевтів, пацієнтів та їх представників є важливою складовою збереження життя і здоров'я пацієнтів, збільшення їх прихильності до медикаментозної терапії, а отже і її ефективності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р352.3 + Р419.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22874 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського